GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2022 22:27

Türkiye'de Evlenme oranları azalırken, boşanmalar arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı verilere göre, son 20 yılda ülkemizdeki evlenme oranları yüzde 20 azalırken, boşanmalar da yüzde 47 arttı. Çiftlerin yüzde 32’si sorumsuzluğu, yüzde 14'ü ise aldatmayı boşanma sebebi olarak gösterirken, aile ve ilişki danışmanı Sevinç Karakaya, cinsel okuryazarlığın evlilikteki önemine dikkat çekti.

Türkiye'de Evlenme oranları azalırken, boşanmalar arttı

Ülkemizde evlenme oranları düşerken, boşanmalar da artıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilerde, evlenme oranlarının son 20 yılda yüzde 20 azaldığı, boşanmaların ise yüzde 47 arttığı kaydediliyor.

Boşanmaların yüzde 33,6'sı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşirken, çiftlerin boşanma nedenleri incelendiğinde sorumsuz ve ilgisiz davranma problemi yüzde 32,2 ile ilk sırada yer alıyor. Onu aldatma yüzde 14,1, evin geçimini sağlayamama yüzde 9,8, şiddet eğilimi yüzde 8,1 izliyor.

Cinsellik hakkında eğitim eksikliğinden kaynaklanan iletişim ve bağ kurma probleminin de çiftlerin boşanmasında etkili olduğunu aktaran İnteraktif Danışmanlık Aile ve İlişki Danışmanı Sevinç Karakaya ise konuya dair yaptığı açıklamada cinsel ve üreme sağlığına dair eğitim alarak cinsel okuryazarlık kazanmanın önemine dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler'in bireylerin cinsel sağlık ve cinsellik eğitimine erişim olanağı tanıyan yasa ve yönetmeliklere sahip ülkeleri kapsayan verilerinden hareketle, Norveç’in yüzde 100’lük puanla ilk sırada konumlandığını aktaran Cinsel Terapist Sevinç Karakaya, şu bilgileri paylaştı:

Kaynak: NTV

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi