SPOR
Giriş Tarihi : 11-05-2019 16:26   Güncelleme : 12-05-2019 10:24

Türkiye Dron Şampiyonası Anamurda Başladı

Mithat Ünal- Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonasının ilk etabı Mersin Anamur Antik Kentte gerçekleştiriliyor.

Türkiye Dron Şampiyonası Anamurda Başladı

Mithat Ünal-Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonasının ilk etabı Mersin Anamuryum Antik Kentte  başladı. Anamuryum Antik Kent’te başlayan şampiyonada Türkiye genelinden 32 drone yarışçısı daha önceden belirlenen parkurlardan geçerek puan toplamaya çalıştılar.  Yarışmalara  Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve Türkiye Hava Sporları Başkan Vekili Recep Coşkun katıldı.  Yarışmayı destekleyen Anamur Özel ANAMED Hastanesi Anamur'un tanıtımına katkı sağlamak amacı ile sponsorlar arasında yer aldı. Hastane Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kırmızıtaş; "Böyle bir etkinliğin Anamurda yapılması bizi ziyadesi ile mutlu etti. Organizasyona biz de kurum olarak destek vermek istedik. Bu yünden ayrıca mutluyuz." dedi.  
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan törenin bu günkü bölümünde pilotlar dronelarını  parkurları tanımak  için havlandırdılar. 10 Hakemin görev aldığı etaplarda dronelar Anamuryum Antik Kentininin tarihi sütunları arasında havalandı.  Türkiye Drone Yarışçıları Spor Kulübü Başkanı Göksel Kervancı; “Bugün burada Türkiye Drone Şampiyonasının birinci etabını gerçekleştirmek için geldik, Türkiye’nin her yerinden en iyi 32 sporcumuz katıldı, burada hem teknoloji ile tarihi buluşturuyoruz, hem de  en iyi dört yarışmacıyı belirleyerek dünya dron yarışlarına göndermek için finali maçı yapacağız.” Dedi. Türkiye Hava Sporları Federasyon Başkanı Ahmet Özkaya, da dünyanın her yerinden ikişer kişilik gruplar halindeki sporcuların arasına Tirkiye’den de sporcu göndermek istediklerini söyledi. Anamur Havacılık ve Ekstrem Spor Kulübü Başkanı Süleyman Solak’ta Anamurda hem yamaç praşütleri hem de drone yarışları ile 2 bin yıllık Anamuryumu dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını söyledi. Ellerindeki kumandalarla kontrol ettikleri droneları parkurlardan geçiren sporcular kurallara uygun olarak en kısa zamanda yarışı bitirenler dereceye giriyor. Uçuşları sırasında ufak kazalara da neden olabiliyorlar. Drone yarışçılarına Anamuryum pistinden havalanan Yamaç paraşütü sporcuları da eşlik ediyor. Dronelar saatleri 200 kilometreye ulaşan hızları ile parkulardan geçiyor. 
Hız ve manevra kabiliyeti yüksek, tamamen kullanıcının kumanda yeteneğine dayalı olarak tasarlanan araçların yer alacağı Türkiye Drone Şampiyonasının birinci etap yarışlarına Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 40 lisanslı pilot katılıyor. 12 Mayıs'ta son bulacak yarışmanın finalde dereceye giren yarışmacılar 17-22 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST 2019'un ev sahipliğindeki 'Dünya Drone Kupasında' Türkiye'yi temsil edecek.Şampiyonanın diğer etapları yine Türkiye'nin tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü şehirlerinde yapılacağı bildirildi.