GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-11-2022 16:50   Güncelleme : 17-11-2022 16:50

Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Uslu: “Asgari ücretteki artış eriyip gitmemeli”

AFYONKARAHİSAR-17.11.2022-HİBYA- Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Muharrem Uslu ile Türk-İş’e bağlı sendikaların Afyonkarahisar temsilcileri Afyon Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Uslu: “Asgari ücretteki artış eriyip gitmemeli”

Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu ile birlikte Belediye-İş Sendikası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Yücel Şahin, Yol-İş Sendikası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Atilla Kılıç ve Demiryol-İş Sendikası Afyonkarahisar Temsilcisi Ali Aydın, ziyaretlerinde işçi kesim ile basın mensupları arasındaki dayanışmanın önemine dikkati çekti.

Afyon Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri Sezer Küçükkurt, İsmail Akar, Ömer Elçi, Hakan Dilek ve Faruk Kılınç ile güncel konular üzerine sohbette bulunan Türk-İş temsilcileri asgari ücretle ilgili beklentilerin yüksek olduğu söyledi.

"Asgari ücret artışı pahalılık karşısında eriyip gitmemeli"

Uslu, işçi-emekçi kesimin asgari ücret artışları ile ilgili gündemi yakından takip ettiğini belirterek, “Asgari ücretin tespitine 2-3 ay var. Görüyoruz ki Cumhurbaşkanımız, Bakanımız, sivil toplum kuruluşları bu konuyu gündemlerinden düşürmüyor. Asgari ücretin gündemde bu kadar kalmasını sevindirici olarak yorumlarken, asıl sevindirici sonucu rakamlar açıklanınca görmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yakın dönemde asgari ücrette yüzde 50 civarında artış yaşandığının altını çizen Uslu, "Türk-İş temsilcileri olarak buna çok sevinmiştik ama gördük ki para işçinin eline geçmeden yüzde 25’i gitti. Yani asgari ücrette yine aynısı yaşanırsa, yılbaşında yapılacak olan artıştan hemen sonra işçinin eline geçen maaş erir giderse bunun sevinecek bir yanı kalmaz. Asgari ücret artar da hayat pahalılığı artmazsa faydasını görürüz." dedi.

Uslu, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Geçmişle bugünü kıyasladığımızda kriz dönemlerinde iktidar da muhalefet de aynı çözüm yollarını gösterirlerdi. Şimdi ise iktidar ayrı bir çıkış yolu gösterirken, muhalefet ayrı bir çıkış yolu gösteriyor. Bunun da dünyada bir örneği olduğunu sanmıyorum. Benim nasıl ki AK Partiliyim deme lüksüm yoksa, AK Parti karşıtıyım deme lüksüm de olamaz. Siyasi partiler sivil toplum kuruluşlarını böyle değerlendirirlerse toplumsal yaşama katkı sunabiliriz. Bunları söylemek mecburiyetindeyiz”

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi