GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 19:48   Güncelleme : 18-02-2021 19:48

Türk Grbunun NATO'dan Terörle Mücadelede Destek Beklentisi

ANKA-NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu (NATO PA) Başkanı Osman Aşkın Bak, Türkiye’nin NATO’ya (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) üye oluşunun 69. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Öncelikli beklentimiz müttefiklerimizin PKK ve PYD/YPG başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemize koşulsuz destek vermeleridir.

Türk Grbunun NATO'dan Terörle Mücadelede Destek Beklentisi

ANKA-NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu (NATO PA) Başkanı Osman Aşkın Bak, Türkiye’nin NATO’ya (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) üye oluşunun 69. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Öncelikli beklentimiz müttefiklerimizin PKK ve PYD/YPG başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemize koşulsuz destek vermeleridir. 2030 vizyonuyla, değişen tehdit ortamına adapte olmaya çalışan, birtakım kapsamlı revizyon çalışmaları başlatan NATO’nun bu hedefinde başarıya ulaşabilmesi için ittifakın temelinde yer alan dayanışma, insicam ve güvenliğin bölünmezliği ilkelerini, ayrım yapmadan terörizmin bertaraf edilmesi dâhil, tatbik etmesi şarttır” dedi.
 

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu (NATO PA) Başkanı Osman Aşkın Bak, Türkiye’nin NATO’ya (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) üye oluşunun 69. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Öncelikli beklentimiz müttefiklerimizin PKK ve PYD/YPG başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemize koşulsuz destek vermeleridir. 2030 vizyonuyla, değişen tehdit ortamına adapte olmaya çalışan, birtakım kapsamlı revizyon çalışmaları başlatan NATO’nun bu hedefinde başarıya ulaşabilmesi için ittifakın temelinde yer alan dayanışma, insicam ve güvenliğin bölünmezliği ilkelerini, ayrım yapmadan terörizmin bertaraf edilmesi dâhil, tatbik etmesi şarttır” dedi.

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, Türkiye’nin NATO’ya üye oluşunun 69. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin NATO’nun güçlü ve güvenilir bir üyesi olduğunu belirten Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

“Dünyanın her tarafında barış ve güvenliği tehdit eden yeni olguların ortaya çıktığı, güvenlik yaklaşımının günden güne değiştiği bu dönemde, tehditlerin bertaraf edilmesi için diyalog ve iş birliğinin geliştirilmesi her zamankinden çok daha gereklidir. Bu noktada, ittifakın değişen dünyaya kapsamlı bakış açısıyla hızlı ve gerekli uyumu sağlayabilmesi adına uygun bir güç ve kapasiteyle donatılması gerekmektedir. NATO’nun güney sınırında ittifakın karşılaştığı her türlü tehditle mücadele eden Türkiye’nin tüm müttefiklerden gerekli desteği alması ittifakın güvenilirliği, caydırıcılığı ve itibarının sürdürülmesi açısından önem taşımaktadır.

Özellikle bölgede ittifak dışı müttefik arayışlarının ve terör örgütlerinin sahada kullanılabilirlikleri üzerinden meşru addedilmelerinin NATO bünyesinde de birlik ruhuna ve ortak değerleri koruma anlayışına zarar vereceği aşikârdır. Bu bağlamda en öncelikli beklentimiz müttefiklerimizin PKK ve PYD/YPG başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemize koşulsuz destek vermeleridir.  2030 vizyonuyla, değişen tehdit ortamına adapte olmaya çalışan, birtakım kapsamlı revizyon çalışmaları başlatan NATO’nun bu hedefinde başarıya ulaşabilmesi için ittifakın temelinde yer alan dayanışma, insicam ve güvenliğin bölünmezliği ilkelerini, ayrım yapmadan terörizmin bertaraf edilmesi dâhil, tatbik etmesi şarttır. NATO Parlamenter Asamblesi kurumsallaşmış bir parlamenter diplomasi platformu olarak 60 yılı aşkın bir süredir parlamenter diyalog temelinde faaliyet göstermektedir. NATO PA toplantıları İttifak politikalarının başarıya ulaştırılmasında önemli bir role sahiptir.”