GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 10:44   Güncelleme : 01-07-2020 10:50

Türk  Bayrağımız 2009 Yılından Bu Yana En Üst Zirvede

Mithat Ünal-Anamur Liman Başkanı Rıdvan Memiş,  Kabotaj Bayramı için düzenlenen çelenk sunma töreninde, Türk Bayrağının 2009 yılından bu yana, Dünya Denizcilik Örgütünün belirlediği en üst seviyede dalgalandığını söyledi.   Korona nedeni ile sosyal mesafeye uyularak düzenlenen ve 94. yıldönümü kutlanan Kabotaj Bayramında Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi.

Türk  Bayrağımız 2009 Yılından Bu Yana En Üst Zirvede

Mithat Ünal-Anamur Liman Başkanı Rıdvan Memiş,  Kabotaj Bayramı için düzenlenen çelenk sunma töreninde, Türk Bayrağının 2009 yılından bu yana, Dünya Denizcilik Örgütünün belirlediği en üst seviyede dalgalandığını söyledi.   Korona nedeni ile sosyal mesafeye uyularak düzenlenen ve 94. yıldönümü kutlanan Kabotaj Bayramında Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan türene, Kaymakam İsmail Gültekin, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Savaş Cingöz, Belediye Başkan Vekili Türkan Kasapoğlu, siyasi parti başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Atatürk’ün, Askeri ve siyasi zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferler ile taçlandırılmadıkça, kısa ömürlü olur sözünü hatırlatan Liman Başkanı Rıdvan Memiş,   Kabotaj hakkının bir devletin  kendi karasuları ve iç sularında, iki liman arası, yapacağı deniz ticaretinin sadece, o ülkenin bayrağını taşıyan gemiler ile yapılması anlamına gelmektedir. En sade anlatımı ile kabotaj, denizlerimizdeki mutlak bağımsızlığımızdır.” Dedi. Askeri alandaki deniz gücümüzün yanında 8 milyon tonluk ticari gemi kapasitesi, 180 bin yetişmiş gemi adamı ve 72adet denizcilik alanında eğitim veren okulu ile ülkemizin, Dünyanın  önde gelen denizci ülkeleri arasında olduğunu kaydeden Anamur Liman Başkanı Rıdvan Memiş; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yürütmekte olduğu gemi denetimleri sonucunda, Türk Bayrağımız 2009 yılından bu yana Dünya Denizcilik Örgütü’nün belirlediği en üst seviye olan beyaz listede yerini almıştır.” Dedi.  Bir milyon amatör denizciyi hedefleyerek düzenledikleri kampanya çerçevesinde yaklaşık 700 bin’in üzerinde vatandaşımızın amatör denizci belgesine sahip olduğunu kaydeden Memiş, Türk denizciliğinin ilk Türk Denizcisi Çaka Bey’den bu yana geçen 300 yıl da dünya da en üst seviyelere geldiğinin altını çizdi.  Türkiye’nin Kabotaj hakkı, 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş olan kabotaj Kanununun, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girmesinden bu yana  94 yıldır devam ediyor.