SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-07-2021 21:07   Güncelleme : 01-07-2021 22:19

TTB: SAĞLIK BAKANLIĞI 3.DOZ AŞI KONUSUNDA TOPLUMU BİLGİLENDİRMELİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Covid-19'a karşı kullanılan aşılar, üçüncü dozun gerekliliği ya da kimlerin vurulabileceğine dair belirsizlikler bulunduğuna işaret ederek, Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilgi ve verileri açıklamasını istedi. TTB, “İki doz Coronavac aşısı olan yurttaşların 3. doz olarak mRNA aşılardan birini tercih etmesi koruyuculuk açısından önerilmektedir" açıklamasını yaptı. .

TTB: SAĞLIK BAKANLIĞI 3.DOZ AŞI KONUSUNDA TOPLUMU BİLGİLENDİRMELİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Covid-19'a karşı kullanılan aşılar, üçüncü dozun gerekliliği ya da kimlerin vurulabileceğine dair belirsizlikler bulunduğuna işaret ederek, Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilgi ve verileri açıklamasını istedi. TTB, “İki doz Coronavac aşısı olan yurttaşların 3. doz olarak mRNA aşılardan birini tercih etmesi koruyuculuk açısından önerilmektedir" açıklamasını yaptı.

TTB’den konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilimsel bilgi ve verileri toplumla şeffaf bir şekilde paylaşmaması, aşılar hakkında bilgilendirme yapmaması nedeniyle tarafımıza çok fazla soru iletilmektedir" denildi. TTB açıklaması şöyle:

"Sağlık Bakanlığı eliyle yaratılan bilimsel verilerden uzak, izaha muhtaç bu belirsizlik hali, sağlık çalışanlarının enerji ve zamanını almakta, salgının başından beri desteklemedikleri sağlık çalışanlarını daha da tüketmektedir.

Aşılama sürecinin başında tek çeşit aşı ile kalınmamasını; Faz-3’ü tamamlanmış diğer aşıların da temin edilmesini önermiştik. Buna rağmen sadece tek çeşit aşı temin edilmiştir. 

Son dönem yapılan bilimsel çalışmalara göre ölüm oranlarında, hastane yatışlarında etkili ve koruyucu olan Coronavac aşısının yeni çıkan varyantlar konusunda tam koruyuculuk sağlayamadığı belirtilmektedir. Sağlık Bakanlığı da aşılama süreci ve elinde biriken bilimsel verileri paylaşmalı, hangi yaş/risk grubuna üçüncü doz gerektiğini topluma anlatmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın halen bir aşı programı/politikası ortaya koymaması da toplumun bazı kesimlerini rehavete ya da kaygıya sürükleyebilmektedir.

Mevcut bilgiler ışığında iki doz Coronavac aşısı olan yurttaşların üçüncü doz olarak mRNA aşılardan birini tercih etmesi koruyuculuk açısından önerilmektedir."