TANITIM
Giriş Tarihi : 01-02-2021 15:49   Güncelleme : 01-02-2021 15:49

Trafik Kazalarında Açılabilecek Davalar

Şehirlerde yaşayan kişi sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte trafik kurallarına uyulmamasına bağlı olarak trafik kazaları meydana gelir.

Trafik Kazalarında Açılabilecek Davalar

Maalesef trafik kazası sonrasında, birçok kişi sakatlanmakta ve hayatını kaybetmesi ile sonuçlanır. Trafik kazası sonrasında, hatalı kişilere maddi manevi tazminat davası açılabilir.

Meydana gelen trafik kazaları; sürücü hatası, yol ve araçlardaki eksiklikler gibi nedenlerden kaynaklı meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre trafik kazalarının büyük çoğunluğunda, sürücü hatalı olarak kazanın meydana geldiği tespit edilmiştir. Trafik kazalarında açılabilecek davalar ve kişilerin hakları ile ilgili detaylı bilgi için uzman kaza avukatı ile iletişime geçilmesi gerekir.

Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik kazası sonrasında zarar gören kişinin, maddi ve manevi zararının giderilmesi için tazminat davası açılabilir. Yaralanan kişi trafik kazası sonrasında, iş gücü kaybı nedeniyle maddi tazminat davası açma hakkı bulunur. Ayrıca trafik kazasının ölümle sonuçlandığı durumlarda, ölen kişinin yakınları maddi manevi tazminat davası açabilirler.

Tazminat davası; kaza esnasında aracı kullanan kişiye, araç sahibine, aracı işletene veya kasko şirketine açılabilir. Trafik kazası sonrasında tazminat davası için Asliye Hukuk Mahkemelerine başvuru yapılması gerekir. Trafik kazası tazminat davası için Kartal kaza avukatı ile iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Davalarında Zamanaşımı Süresi

Trafik kazaları sonrasında, davanın zaman aşımına uğramaması için olaydan sonra 2 yıl içerisinde dava açılması gerekmektedir. Ancak bu durum, trafik kazasına sebep olan kişinin öğrenildiği tarihten itibaren geçerlidir. Trafik kazası sonrasında kişi uğradığı zararı ve faili öğrendikten sonra kazanan işlendiği tarihten itibaren 10 yıllık zaman aşımı süresi bulunur.

 Yaralanmalı trafik kazaları sonrasında, yaralı kişinin tedavi masrafları ve gelir kaybı için kişilere tazminat davası açılması mümkündür. Trafik kazası davalarında zaman aşımı süresi ve diğer tüm detaylar hakkında uzman trafik kazası avukatı ile irtibata geçerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Trafik Kazalarında Maddi Manevi Tazminat Nasıl Belirlenir?

Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında, mağdur olan tarafın kaza sonrasında duyulan acısının giderilmesi amacıyla mahkemeye manevi tazminat için başvuruda bulunabilirler. Manevi tazminat davalarında, mahkeme tarafların sosyal ve ekonomik durumunu, tarafların kusur durumunu göz önünde bulundurur.

 Ayrıca kazanın meydana geliş şekli ve kişilerdeki kusur durumu da manevi tazminat davalarında etkilidir. Maddi tazminat davalarında ise mağdur olan kişinin iş gücü kaybı, pasif çalışma süresi gibi detaylar göz önünde bulundurulur. Trafik kazası avukatı İstanbul çevresinde meydana gelen trafik kazalarında davanın kısa süre içerisinde kişilerin lehine sonuçlanması için hizmet verir.

Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazalarında dava dilekçesi, davanın takibi gibi davanın bütün aşamalarında uzman ve deneyimli kaza avukatı ile iletişime geçilmesi gerekir. Kartal kaza avukatı, trafik kazalarında maddi manevi tazminat davalarında hizmet verir. Davanın hukuk kuralları içerisinde işlemesi için Kartal kaza avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.