EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-03-2021 18:42

TRABZON'DA COVİD-19 EĞİTİMİ AKSATIYOR

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, Trabzon'da okulların karantina altına alındığına, bir öğrenci yurdunun kapatıldığına dikkat çekerek "“İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun yeniden değerlendirme yaparak ilimzde kesin tedbirler alıncaya kadar yüz yüze eğitimin ve sınavların ertelenmesini, bu sürecin yeniden değerlendirilmesini istiyoruz" dedi..

TRABZON'DA COVİD-19 EĞİTİMİ AKSATIYOR

 Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, Trabzon'da  okulların karantina altına alındığına, bir öğrenci yurdunun kapatıldığına dikkat çekerek, “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun yeniden değerlendirme yaparak ilimzde kesin tedbirler alıncaya kadar yüz yüze eğitimin ve sınavların ertelenmesini, bu sürecin yeniden değerlendirilmesini istiyoruz" dedi.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş'ın salgının başından bu yana 5 öğretmenin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği Trabzon'da 11 okulun karantinada olduğunu açıklaması ile gözler yeniden okullarda alınan önlemlere çevrildi.

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, ‘kırmızı renkli’ Trabzon’da okullardaki durumu değerlendirdi. Nur, “Yüz yüze eğitim 1,2,3,4,8 ve 12. sınıflarda başladı, okullarımızda yüz yüze sınavlar devam ediyor. Bu kapsamda okullarımızda çok sayıda Covid vakası tespiti yapıldı. Bir yıl içerisinde 5 tane öğretmen arkadaşımızın Covid sebebiyle ölmüş olması bizi çok derinden üzüyor.” sözleriyle ildeki durumu aktardı.

KENT MERKEZİNDEKİ ÖĞRENCİ YURDU KAPATILDI

“Trabzon merkezinde önemli bir okulumuzun öğrenci yurdunda 7 kız öğrencimizde Covid vakası tespit edildi ve o yurdumuz topyekün karantinaya alındı” diyen Nur, kentteki idarecilerden taleplerini şu sözlerle anlattı:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun yeniden değerlendirme yaparak ilimzde kesin tedbirler alıncaya kadar yüz yüze eğitimin ve sınavların ertelenmesini, bu sürecin yeniden değerlendirilmesini istiyoruz.”

“ÖĞRETMENLER TEDİRGİN”

Bu hafta yüz yüze sınavların yapıldığını, bununla birlikte tedbirlerin yetersiz olduğunun ortaya çıktığını ve vaka sayılarında artış yaşandığını anlatan Nur, “Aşılama Trabzon’da öğretmenlerimizin yüzde 7’si dolaylarında. O da köy okullarında. Kent merkezindeki okullarda çalışan öğretmen arkadaşlarımız aşı programına alınmadılar. Öğretmen arkadaşlar tedirgin” diye konuştu.

KUSUR ARARKEN ANA KARARGAH OLARAK OKULLARI GÖRMEMELİYİZ

Açılmanın bütün alanlarda aynı alanlarda olduğunu ve okulların esas bulaş kaynağı olmadığını anlatan Eğitim Sen Genel Başkanı Kurul da, “Eğitim neredeyse Türkiye nüfusunu kapsayan bir kesimi kapsıyor. Bu yönüyle kaygılı bekleyişi sürüyor. İktidarın bu konuda bir an evvel aşı temini ve planlaması konusunda kamuoyunu rahatlatan açıklamalar yapmasını bekliyoruz. Bunu talep ediyoruz” dedi.

Kurul şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı program cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun muhtemelen önerisiyle bir karar alındı ve ertesi gün okullar açıldı. Bugün geldiğimiz noktada bu kotrolsüz açılma okullarımızda da etkilerini göstermeye başladı. Mesela Trabzon’un biz ‘kırmızı’ yani yüksek riskli iller arasında olduğunu biliyoruz. Okulların ilk okulların ve anasınıflarının iki gün açık olduğunu, orta okul ve liselerin kapalı olduğunu biliyoruz. Buna rağmen Trabzon’da vakaların artmış olması salt okullarla ilgili açıklanamaz. İktidar tarafından büyük mitinglerin yapılıyor olması da bu bölgelerimizi iyice kırmızılaştırmıştı. Bir kusur ararken ana karargah olarak okulları görmemek gerekiyor. Yüz yüze sınavlar bir sorundu. Bu iptal edilebilir, ertelenebilirdi. Başka bir formül bulunabilirdi”