GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 15:27   Güncelleme : 31-05-2021 15:52

TMMOB ADANA İKK KADIN ÇALIŞMA GRUBUNDAN BAKAN YANIK'A TEPKİ

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Çalışma Grubu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık'ın, pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için "Tolere edilebilir" sözüne ve İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmesine tepki gösterdi. .

TMMOB ADANA İKK KADIN ÇALIŞMA GRUBUNDAN BAKAN YANIK'A TEPKİ

ALİ GÜRELİ

 Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Çalışma Grubu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık'ın, pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için "Tolere edilebilir" sözüne ve İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmesine tepki gösterdi.

TMMOB Adana İKK Kadın Çalışma Grubundan yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin” 20 Mart 2021 gece yarısı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedildiği anımsatıldı.

Son bir yıldır pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sistematik olarak arttığı belirtilen açıklamada, "Yapılan gerici açıklamalar, iş yerlerinde yaşanan taciz, mobbing, ekonomik, fiziksel şiddet, flört şiddeti, kadına yönelik taciz ve tecavüzün sıradanlaştırılarak yaygınlaşmasına çanak tutmaktadır. İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra, mart ayında 28 kadın cinayeti işlenmiş olup, 19 kadın ise şüpheli ölüm sonucu hayatını kaybetmiştir. Nisan ayı kayıtlarında ise 16 kadın cinayeti, 14 kadının şüpheli ölümü yer almaktadır" ifadelerine yer verildi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET TOLERE EDİLEMEZ”

Tüm bu olumsuz tablo karşısında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık'ın kadına yönelik şiddet için "Tolere edilebilir" sözüne tepki gösterilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tolere etmek, Türk Dil Kurumu’na göre ‘hoşgörmek, katlanmak, tahammül etmek' anlamına gelmektedir. Ne yazık ki görevi kadınları korumak olan devletin kadın bakanı; dayak yemeyi, bıçaklanmayı, cinsel şiddete uğramayı ve öldürülmeyi tolere edilebilir bulmaktadır.

“İstanbul Sözleşmesinde belirtilen dört temel ilke; ‘kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması ve suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hemen hayata geçirilmesini’ kapsamaktadır.

“İstanbul Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmek yerine sözleşmeden çekilmeyi tercih eden siyasi iktidar, kadına yönelik tüm şiddet ve cinayetlerin sorumlusudur. Hep söylediğimiz gibi tüm kadın cinayetleri politiktir.

“Biz TMMOB’li mühendis, mimar, şehir plancı kadınlar, salgına, yaşadığımız her türlü olumsuz koşullara ve eşitsizliğe rağmen, sesimizi yükseltmeye, haklarımızın savunucusu ve hukuksuzluğun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddeti de şiddeti tolere eden politikaları da tolere etmiyoruz."