EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-06-2021 14:15   Güncelleme : 10-06-2021 14:25

TİM BAŞKANI GÜLLE: TL İLE YAPILAN İHRACAT 25 MİLYARI GEÇTİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 200 ülke ve bölgeye TL ile ihracat yaptıklarını belirtirken, "Bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre TL ile yapılan ihracat yüzde 58 artarak 25,5 milyar TL’ye ulaştı. TL ile ihracatta ilk sırada 4,4 milyar TL ile Irak yer aldı” dedi..

TİM BAŞKANI GÜLLE: TL İLE YAPILAN İHRACAT 25 MİLYARI GEÇTİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 200 ülke ve bölgeye TL ile ihracat yaptıklarını belirtirken, "Bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre TL ile yapılan ihracat yüzde 58 artarak 25,5 milyar TL’ye ulaştı. TL ile ihracatta ilk sırada 4,4 milyar TL ile Irak yer aldı” dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, dış ticaret verileri ile ilgili yaptığı yazılı açılamada, bu yılın ilk 5 ayında ve mayısta TL ile yapılan ihracattaki artışa vurgu yaptı. Gülle, şunları söyledi:

"İhracat ailemiz; ocak-mayıs döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3 artışla 85 milyar 220 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylece, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ilk beş aylık ihracatı yapma başarısı gösterdik. Son 12 ayda ise 193 milyar 267 milyon dolar ihracat yaparak yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar doların üzerinde bir seviyeye eriştik. İnşallah, emin adımlarla yürüdüğümüz 200 milyar dolara hep birlikte ulaşacağız. Bu sonuçlarda bizi en çok mutlu eden TL ile yapılan ihracatın artış içerisinde olmasıdır. İlk 5 aylık dönemde TL ile yapılan ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 58 artışla 25,5 milyar TL’ye ulaştı. Burada binlerce firmamızın TL’yi tercih ettiğini görüyoruz. Bu yılın ilk 5 aylık verilerine göre 200 ülke ve bölgeye TL ile ihracat gerçekleştirdik. TL ile yapılan ihracatta ocak-mayıs döneminde ise ilk 5 ülke sırasıyla; 4,4 milyar TL ile Irak, 1,75 milyar TL ile KKTC, 1,72 milyar TL ile Almanya, 1,36 milyar TL ile Suriye ve 1,32 milyar TL ile İtalya oldu. Mayıs ayında da TL ile geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 74 artışla 4,75 milyar TL’lik ihracat yapıldı. Ocakta 6 bin 235, şubatta 6 bin 159, martta 7 bin 175, nisanda 7 bin 628 ve mayısta ise 6 bin 335 firma ihracat işlemlerinde TL’yi tercih etti. İkili ticarette yerli para birimlerinin kullanılmasını desteklemeye devam edeceğiz.” 

KÜRESEL PAZARDA ARTIK DAHA GÜÇLÜ DURUMDAYIZ

Küresel pazarda artık daha güçlü durumda olduklarına dikkat çeken Gülle, “Küresel değer zincirleri tarafından, pandeminin de etkisiyle kritik sanayilerde üretim altyapısının terk edilmesi ve sadece düşük fiyat politikasıyla tek bir ülkede üretim yapılarak dünyaya dağıtımı stratejisinin dezavantajları bire bir tecrübe edildi " dedi.

Her durum ve şartta üreterek ve ihraç ederek uluslararası alanda yükümlülüklerini yerine getiren ihracatçıların, Türkiye'nin güvenilir tedarikçi liman özelliğini sağlam bir temele oturttuğunu gösterdiğini söyleyen İsmail Gülle, "Küresel tedarik zincirlerinde pandemi ile hızlanan yeniden yapılanma sürecinin faydalarını görüyoruz. Her bir sektörümüzde, ihraç mallarımıza talep artarken, Türkiye markası daha da güçlendi. TİM olarak bizim misyonlarımızdan biri de 'Made in Türkiye' markasını dünyanın dört bir köşesinde güçlendirmek. Bu açıdan ihracatımızı artırmak kadar ülkenin marka algısını da yükseltmek ve sürdürülebilir kılmak bizler için çok önemli. Küresel ticaretin yavaşladığı bir dönemde ülkemize olan talep de bu algının oluştuğunun bir göstergesi diyebiliriz. Bu talebin kalıcı olmasını sağlamak adına ihracatçımızın önündeki engelleri kaldırarak, pazara kolay ulaşmalarını sağlayacak çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

"2020'DE 16 BİN FİRMA İLK KEZ İHRACAT AİLESİNE KATILDI"

İhracatçı sayısındaki artışa da dikkati çeken Gülle, “İhracat ailemiz her geçen ay büyümeye devam ediyor. Göreve geldiğimizden beri, yurdumuzun her bir köşesinde, ihracat ailemize yeni üyeler, yeni ihracatçılar kazandırmak için büyük bir hızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pandeminin en zorlu dönemi olan 2020 yılında toplam 16 bin 217 firmamız ilk kez ihracat ailesine katıldı. Bu firmalarımız toplam 955 milyon 615 bin dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi. Bu yılın ilk 5 ayında pandemi sebebiyle küresel ticarette yaşanan talep daralmasına ve dünya ekonomilerindeki küçülmeye rağmen ilk kez ihracat yapan firma sayımız ise toplamda 7 bin 577’e ulaştı. Bu yıl ihracata ilk kez ‘merhaba’ diyen tüm firmalarımızın toplam ihracat rakamı ise 773 milyon dolar oldu. Bu firmalarımızın başarısı emin adımlarla 200 milyar dolarlık ihracat hedefimize ilerlediğimizi de gösteriyor” dedi.