SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-11-2020 17:22

Testi Pozitif İse Ne Yapmalı?

Haber Merkez- Bir yıldır insanlığı esir alan Koronavirüs salgını ve akabinde yaşanan korku, günümüzün bir numaralı gündemini oluşturmaya devam ediyor. İnsanların azımsanamayacak ki bir kişi bile olsa bu büyük bir çoğunluktur. Hal böyleyken Koronavirüsün olmadığını düşünenler hala mevcut.

Testi Pozitif İse Ne Yapmalı?

Haber Merkez- Bir yıldır insanlığı esir alan Koronavirüs salgını ve akabinde yaşanan korku, günümüzün bir numaralı gündemini oluşturmaya devam ediyor. İnsanların azımsanamayacak ki bir kişi bile olsa bu büyük bir çoğunluktur. Hal böyleyken Koronavirüsün olmadığını düşünenler hala mevcut. Bunları bir tarafa koyacak olursak, koronavirüs tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin ve Favipiravir tartışma konusu oldu. Bu tartışmaların yanında, sosyal medya başta olmak üzere bir çok platformda, bu ilaçların işe yaramadığı iddiaları gündeme geldi. Ancak uzmanlar, “Testi pozitif çıkanlar, doktor verdiyse mutlaka ilaçlarını kullansın” diyor. Toplumda ise bu ilaçların insan bünyesine çok ağır etkiler bıraktığı ve bu etkiler sonucunda vücudun direncini kaybederek ölümlere bile neden olduğu görüşünde.
“Şu anda Hidroksiklorokin ile ilgili çok çeşitli yayınlar var.” Deniyor. Bu yayınların çoğunda etkili olmadığı söyleniyor.  Prof. Dr. Levent Akın konu hakkında, çok sayıda yayın kalp rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması ya da kullanmaması gerektiğinin altını çiziyor. Skın; “Kalbin ritmini etkileyecek, zarar verecek etkileri olabiliyor, bu nedenle yakından takip şart. Favipiravir etkisinin ise kısıtlı olduğu düşünülüyor. Ancak Favipiravir virüsün sayısını da hastalığın şiddetini de azaltabiliyor. Tabii ki hastaya uygun dozda verilmeli ve hastalar bu ilacı doğru kullanmalı. Zaten dünyada koronavirüsü doğrudan etkileyen bir ilaç yok.” Diyor.
Prof. Dr. Ateş Kara da; “Bugün dünyada ve Türkiye’de koronavirüse karşı yüzde yüz etkili ilaç yok.” Diyenlerden. Kara; “ Aslında tüm virüsler için ilaç sayısı zaten az. Ama ‘ilaçların farklı özelliklerini inceleyip, acaba koronadan korur mu, hücreye girişini azaltabilir miyiz, çoğalmasını azaltabilir miyiz’ diye bakıyoruz. Tüm ilaçlar bunları kısıtı oranda yapıyor. Bu ilaçları yüzde yüz etkili diye düşünmeyelim ama doktor öneriyorsa kullanılması lazım. İlaçların yan etkilerine ve kullanacak kişilerin altta yatan hastalıklarına bakarak öyle kullanılmalı. Örneğin, kalpte ritim problemi varsa Hidroksiklorokin kullanılmamalı, kişi gebe ya da emziriyorsa doktora sormalı.