EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-12-2019 09:46   Güncelleme : 06-12-2019 09:51

TEMA Vakfı Anamurda 117 Öğrencilere Sıfır Atık 5D Eğitimi

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde  TEMA Vakfı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tetra Pak Türkiye iş birliğiyle  başlatılan  Başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, 117 öğrenciye sıfır atık materyalleri dağıttı.

TEMA Vakfı Anamurda 117 Öğrencilere Sıfır Atık 5D Eğitimi

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde  TEMA Vakfı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tetra Pak Türkiye iş birliğiyle  başlatılan  Başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, 117 öğrenciye sıfır atık materyalleri dağıttı.  Vakfın Anamur Sorumlusu Murat Kasapoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan tarafından gerçekleştirilen dağıtıma öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.  İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, ziyaret ettiği her okulda öğretmen ve örgencilere kendisinin de TEMA gönüllüsü olduğunu söyleyerek vakfın önemine dikkat çekti.
Öğrencilerin müdür amca dediği Mercan,  TEMA Vakfı ve geri dönüşümün hayatımızdaki önemine dikkat çekmek için onlarla Sıfır Atık Kutu oyunu oynadı, TEMA önlüğü giydirdi. TEMA Vakfı Anamur Sorumlusu Murat Kasapoğlu; Başlatılan Sıfır Atık Projesi TEMA Vakfı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tetra Pak Türkiye iş birliğiyle hayata geçirildiğini söyledi. 
Kasapoğlu, Sıfır Atık Eğitimlerinde; 5D modeliyle çocuklara Sıfır Atık kavramının tanıtılması, bu kapsamda çocukların gündelik yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konularında farkındalık sağlanması hedeflendiğini ifade etti. Sıfır Atık eğitimlerini TEMA Gönüllüsü, Anamur 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu Öğretmenleri Rabia Yılmaz ve Derya Akdeniz, Kıbrıs İlkokulu Anasınıfı öğretmeni Ayşe Sofu Kıymaz ve İsmahan Çerçi Anaokulu öğretmeni Esra Gültekin'in tarafından sınıflarında uygulanacak. Proje için bu yıl özel olarak tasarlanan kutu oyunu ile okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukların Sıfır Atık kavramını eğlenerek pekiştirmeleri sağlanacak. Doğal varlıkların doğru kullanılması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan 5D modeli; ‘Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme’, ‘Daha Az Tüket’, ‘Değerlendir ve Yeniden Kullan’, ‘Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan’, ‘Dönüştür Doğa Kazansın’ prensiplerinden oluşuyor.