GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2019 11:21   Güncelleme : 15-07-2019 13:25

Tek Başına Bir Ömre 4 Asker Bir Öğretmen Sığdırdı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin annesi Eşşe Türe, 82 yaşında yaşamını yitirdi. Eşi Ali Türe’yi 39 yıl önce kaybeden ve 42 yaşında 6 çocukla tek başına kalan Eşşe Türe’nin o günden sonra sürdürdüğü yaşam mücadelesi bir annenin neler yapabileceğini gözler önüne serdi.

Tek Başına Bir Ömre 4 Asker Bir Öğretmen Sığdırdı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin annesi Eşşe Türe, 82 yaşında yaşamını yitirdi. Eşi Ali Türe’yi 39 yıl önce kaybeden  ve 42 yaşında 6 çocukla tek başına kalan Eşşe Türe’nin o günden sonra sürdürdüğü yaşam mücadelesi bir annenin neler yapabileceğini gözler önüne serdi. Fısık tarlalarında ve ambarlarda çalışarak kazandığı yevmiye paraları ile çocuklarını okutan Eşşe Türe, deyim yerindeyse Ahmet(47) ve Mustafa Türe’yi(56), assubay, Mehmet Türe’yi(48), Subay ve Sebahattin Türe’yide(50) Uzman Çavuş olarak orduya teslim etti. Eşşe Türe geri kalan iki kızlarının küçüğü Zeynep (Türe) Şahan’ı da(45) öğretmen olarak yetiştirdi. Geçtiğimiz Pazartesi günü Mersin Şehir Hastanesinde  yaşamını yitiren Eşşe Türe’nin cenazesi Anamur şehir mezarlığına evlatları ve sevenlerinin gözyaşları arasında defnedilirken, ölüm raporunda ise doğal ölüm olarak  kaydedildiği öğrenildi. Annelerinin kendileri için bir kahraman olduğunu söyleyen Türe kardeşler, yine onun yokluğunda hayatlarını kazandıkları annelerinin evinde toplandılar.
Her anne öyledir ama annemiz bizim için bir kahramandı
Annelerini kendi gözleri ile anlatan Türe kardeşler, her evlat için annelerinin kahraman olduğunu ancak tek başına 40 yıl el emeği ile 4 asker ve bir öğretmeni yetiştiren Annelerinin kendileri için unutulmaz bir kahraman olduğunu dile getirdiler.
Halen Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Zeynep Şahyan; “ Babam vefat ettiğinde ben 8 yaşındaydım. Şu an 45 yaşındayım, şu yaşıma kadar o kadar çok uğraştı ilgilendi ki benimle, onun benim üzerimde emeği hakkı çok. Hepimizin üzerinde. Kocası öldüğünde 42 yaşındaydı. Dul bir kadın. Ben aynı şeyi yapabilirmiyidim, bilmiyorum. Onun yaptığını yapamazdım. Fıstık ambarlarında, ekinlerde, tarlalarda, çapalarla, ineklerle, hayvanlarla o çalışmayla bizi büyüttü okuttu, adam etti. Annem hakkını helal etsin istiyorum. İnşallah helal etmiştir. Üzerimde hakkı çok. Anlatılmaz benim annem, bir kahraman bir yiğit.
Gelini Emine Türe’nin Mükemmel bir anne olarak tanımladığı Eşşe Türe’nin oğlu emekli Uzman Çavuş Sebahattin Türe, annesinin kedilerini, fıstık ambarlarında ve fıstık tarlalarında çalışarak okuttuğunu söyledi. Bir taraftan tarlada diğer yandan hayvanlarla mücadele ettiğini bir yandan da evlatlarının üzerine kol kanat gererek zorlu bir hayat sürmesine rağmen bir gün olsun isyan etmeden mücadeleler içerisinde bir hayat yaşadığını ifade etti.
Köyden Şehir’e Taşınmış ve 40 yaşında dul kalmış bir kadının mücadelesi
Anamur önceki dönem belediye başkanı ve Subay emekli yüzbaşı Mehmet Türe; “Köyden şehre taşınmış bir ailenin ve  40 yaşında dul kalmış bir kadının, 6 çocuğunu yetiştirmesi, onuruyla şerefiyle, namusu ile yetiştirmesi ve bu günlere getirmesi gerçekten çok önemli. Annemiz bizi 4 erkek olarak asker olarak yetiştirdi, memur olarak yetiştirdi. İnşallah bizde annemizin, Rahmetli babamızın bize gösterdiği itina iler, saygı ile sevgi ile terbiye ile çocuklarımızı, torunlarımızı yetiştirip, bu vatana millete hizmet etmeye yöneltebilirsek ne mutlu bizlere” dedi.
Bir tavuğun civcivlerine kanadı gerdiği gibi davrandı.
emekli Subay Ahmet Türe, Annesi’nin evlatlarının üzerine bir tavuğun civcivlerinin üzerine kanat gerdiği gibi tek başına kendi üzerlerine kol kanat gererek 4 asker bir öğretmen yetiştirdiğini ifade etti ve “4 asker, bir öğretmen, alnımızın akı ile görevlerimizi yaptık vatan millet için döndük geldik. Annemizin yanına, 25 gün yoğun bakımda kaldı ve 4 erkek evladın kucaklarında yoğun bakıma sıra ile girdiriyorlardı, bu şekilde bu hayata veda etti, Allah mekânını cennet etsin.” Dedi.  Eşşe Türe’nin Fatma adında bir de ev hanımı kızı bulunuyor. 

 


Nerden bilinirdi ki bunun son ziyaret olduğu.