SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-06-2021 11:29   Güncelleme : 11-06-2021 11:35

TEİS: İLAÇLARI KUTULARI İÇİNDE SAKLAYIN

İlaç kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere değinen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaçların, mutlaka kullanma talimatı ve kutusunun üzerinde belirtilen koşullarına göre saklanması gerektiğini, uygun koşullarda saklanmamış ilaçların kullanılmaması gerektiğini söyledi..

TEİS: İLAÇLARI KUTULARI İÇİNDE SAKLAYIN

İlaç kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere değinen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaçların, mutlaka kullanma talimatı ve kutusunun üzerinde belirtilen koşullarına göre saklanması gerektiğini, uygun koşullarda saklanmamış ilaçların kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Hepimizin evinde sürekli kullanılan ya da sağlık sorunları için belirli aralıklarla reçete ettirdiğimiz ilaçlar mevcut. İlaçlar, saklama koşullarına göre etkinliğini koruyor ya da kaybediyor. Peki bu ilaçları doğru koşullarda muhafaza edebiliyor muyuz?

İlaç kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlara değinen TEİS Genel Başkanı Saydan, ilaçların, mutlaka kullanma talimatı ve kutusunun üzerinde belirtilen koşullarına göre saklanması gerektiğini söyledi.

Saydan, ilaçların güneşin altına, soba, kalorifer, ocak yanına bırakılmaması gerektiğine işaret ederek, ''İlaçlar ecza dolabı ya da camlı bir dolapta saklanmalı. Dolabın konulacağı yer; kuytu, serin, rutubet olmayan, güneş görmeyen bir yer olmalı. En önemlisi çocukların uzanıp alamayacağı yüksekliğe konulmalı ve mümkünse kilitlenmeli' dedi.

İlaçların kutularından çıkarılmadan saklanması gerektiğine değinen Saydan, şöyle devam etti:

“İlacın kutusunun korunması, son kullanma tarihinin takip edilmesi ve ilaçların karıştırılmaması için çok önemli. İlaçların etkileri aç, tok veya yemek arasında, kaç saat arayla kullanılacağı şeklinde değişiklik gösterir. Ayrıca ilaçların etken maddeleri, kullandığınız diğer ilaçlarla, aldığınız besin, alkol gibi içeceklerle etkileşime uğrayabilir. Bazı ilaçlar dikkat dağınıklığı, refleks zayıflığı, uyku ve sersemlik yapabilir. Bu yüzden bir ilacı alırken, nasıl ve nelerle kullanılacağı konusunda mutlaka eczacıya danışılmalı.''

HER İLAÇ BUZDOLABINDA SAKLANMAZ

Yapılan en büyük yanlışlardan birinin de her ilacın buzdolabı raflarında saklanması olduğuna değinen Saydan, şöyle devam etti:

“Buzdolaplarında en çok ateş düşürücü, öksürük ve vitamin şuruplarının saklandığını biliyoruz. Buzdolabında saklanması gerekenler dışında ilaçlarınızı asla buzdolabında saklamayın. Çünkü bazı şurupların içindeki etken maddeler dibe çöker ve her dozda eşit miktarda ilaç alınmamış olur. Bu da tedavi sürecini etkiler.

Aynı şekilde buzdolabında saklanan tablet şeklindeki ilaçların da etken maddelerinde bozulmalar meydana gelebilir. Eczacıların tembih ettiği, buz aküsü veya buz kalıbıyla birlikte verdiği ve 'buzdolabına konulacak' dediği ilaçlar da asla buzluk bölümüne veya buzluğa yakın yere konulmamalı. Çünkü bu şekilde de ilaçların bütün yapısı bozulur, böyle bir hata yapıldığında ise ilaçların kullanılmaması gerekir.'

TEİS olarak, ilaçların mutlaka eczaneden, eczacı elinden alınması gereken ürünler olduğunu, insan sağlığı için bu ürünlerin saklama koşullarının çok önem arz ettiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.“