GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2019 13:21

SURİYELİLER VE TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN İŞ FIRSATLARI PROJESİ TANITILDI

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) tarafından uygulamaya geçirilen Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Desteklenmesi Projesi MERYAD yönetim kurulu ve üyelerinin katılımı ile anlatıldı.

SURİYELİLER VE TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN İŞ FIRSATLARI PROJESİ TANITILDI


Divan Oteli’nde gerçekleşen proje tanıtımına İLO Türkiye Ofisinden Sosyal Güvenlik Uzmanı Dr.Varol Dur, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Program Uzmanı Hatice Yıldırım Demir ve Beceri Geliştirme Uzmanı Emine Bademci Gürlek ile MERYAD üyeleri katıldı
Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş, Suriyelilerle ilgili olarak ciddi sorunlar yaşandığını ve bunlardan özellikle eğitim ve entegrasyonda kurumlardan daha fazla destek ve yardımın gerekli olduğunu belirterek, bugün bu proje ile Suriyeli ve Türk vatandaşların iş fırsatları ve işverenlere yönelik teşviklerin neler olduğunu öğrenme fırsatı bulacaklarını belirtti.
Tanıtımda bir sunum gerçekleştiren İLO Türkiye Ofisinden Sosyal Güvenlik Uzmanı Dr.Varol Dur, bu projenin İLO olarak insana yakışır iş imkanlarını desteklemek, çalışma hayatındaki hakları, sosyal güvenceyi ve sosyal diyaloğu geliştirmek için çalıştıklarını ifade etti.
Suriyelilerin ve Türk vatandaşlarının kayıtlı iş gücü piyasasına aktif olarak katılmalarını sağlamak için yetkinliklerini arttırdıklarını belirten Dur, bunu Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla, iş arayanları ve işverenleri birbiriyle eşleştirerek yaptıklarını söyledi. Hedeflerinin GKAS ve Türk vatandaşlarının kayıtlı işgücü piyasasına erişimini kolaylaştırmayı ve kayıt dışı istihdamın yarattığı haksız rekabetin önlenmesi olduğunu ifade eden Dur, ” Programın uygulayıcı ortakları; İLO Türkiye Ofisi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR ve SGK. Projenin finansmanlığı Alman Kalkınma Bankası (KfW).
Projenin öngörülen illeri Ankara, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin, İstanbul, Konya, İzmir ve Bursa. Bu illerin ortak özelliği Suriyelilerin an yoğun olduğu iller olması. Amacımız İş başı eğitim bileşenleri ile 2800 GKAS ve Türk vatandaşlarının başarılı bir biçimde işbaşı eğitim programına katılması ve 1400 GKAS ve Türk vatandaşının kayıtlı işlere yerleştirilmesidir. Bunların kayıtlı işlere erişlimi sağlamak için de tek durak ofisleri aracılığıyla yapacağız. Bu noktada 10 tek noktadan hizmet merkezinin açılışını gerçekleştireceğiz ve 50 bin 2800 GKAS ve Türk vatandaşının bu merkezlerden faydalanmasını bekliyoruz. Kayıtlı istihdamın desteklenmesi amacıyla da 6600 faydalanıcının sosyal güvenlik primlerinin işverenlere ve Suriyeli faydalanıcıların çalışma harçlarının ödenmesi gerçekleşecektir.” şeklinde konuştu.
Bu projede teşvik uygulamasının da yer aldığını belirten Dur, 30 kadın kotası, 6 ay boyunca teşvikten yararlanma ve her işçi için 1000 TL gibi teşviklerin yer aldığını belirtti.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Program Uzmanı Hatice Yıldırım Demir de sunumunda “Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi İstihdam Yaratımı Bileşeni ” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Ana faaliyetlerinin İzmir, Mersin ve Gaziantep’teki Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri, İzmir, Adana ve Mersinki inovasyon merkezleri ile Gaziantep Polateli Organize Sanayi ve çevre ekonomileri Sanayi Dönüşüm Programları olduğunu belirten Demir, diğer faaliyetlerinin de girişimcilik eğitimleri, Suriyeli firmalara yönelik iş geliştirme eğitimleri, Suriyeli firmaların haritalandırılması ve özel sektör anketleri olduğunu belirtti ve temel faaliyetler konusunda ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.
Sunumların ardından program soru cevap şeklinde sürdü.