EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-01-2021 17:47   Güncelleme : 26-01-2021 17:55

Su faturası desteği için 2 bin 107 esnaf başvurdu

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kapalı olan işyeri sahiplerinin meskenlerindeki su faturalarının 500 TL’ye kadar olan kısmının da Büyükşehir Belediyesi tarafından ödeneceğini  yineledi. Başkan Seçer, mümkün oldukça esnafa olabilecek en fazla yardımı yapmak istiyoruz. Bunu da bilmenizi istiyorum” dedi.

Su faturası desteği için 2 bin 107 esnaf başvurdu

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kapalı olan işyeri sahiplerinin meskenlerindeki su faturalarının 500 TL’ye kadar olan kısmının da Büyükşehir Belediyesi tarafından ödeneceğini  yineledi.  Başkan Seçer,“Bu konuda da 2 bin 107 esnaf başvuruda bulunmuş bize. Bu esnaflarımızın işyerlerinin kapalı oldukları süre içerisindeki meskenlerine, yani evlerine ait su bedelleri bizim tarafımızdan ödenecek.
500 liralık kısmı. Başvuru süresi de zaten 8 Şubat'a kadar devam edecek. Yine daha önce aldığımız kararla Belediyemiz’in kiracısı olan esnafların da biz 2021 kira ücretlerinde herhangi bir uygulama, yeni bir fiyat uygulaması yapmadık. Yani zamlı bir fiyat uygulamayacağız dedik. Kira artışı yapmayacağız dedik. Yine bu faaliyeti durduran işletmelerimizin 6 aylık kiralarını terkin ettik. Yani sildik.
Burada bir genel bir bilgi vermek istiyoruz. Biz belediyeler gelirlerimizi Belediye Başkanı’nın yetkisinde almıyoruz diyemeyiz. Bunu bir kanun çerçevesinde yapmamız lazım. Bir referansımızın olması lazım. Parlamentodagenel anlamda pandemi ile ilgili çıkartılan yasalara dayanak yaparak biz bu uygulamaları yapıyoruz. Çünkü bazı vatandaşlarımız ‘Almasanız ne olur su bedellerini’ gibi serzenişte bulunuyor.
Bizim böyle bir yetkimiz yok. Ancak kanun çıkar ya da farklı genelgeler yayınlanır, bu genelgeleriya da parlamentoda çıkan yasaları dayanak yaparak biz bu önlemleri alıyoruz. Bunu çok samimiyetimle ifade edeyim ki; kendimizin inisiyatifinde olan, yani idarenin ya da direkt Belediye Başkanı’nın inisiyatifinde olan her konuda biz esnaftan yana bu inisiyatifi kullanıyoruz. Yani mümkün oldukça esnafa olabilecek en fazla yardımı yapmak istiyoruz. Bunu da bilmenizi istiyorum” dedi.