EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-11-2021 10:43   Güncelleme : 20-11-2021 10:43

Söylentisi Bile Esnafı Ürpertiyor

Mithat Ünal-Anamur’un gıda sektörü, ekmekteki zam söylentisi ile çalkanıyor. Son bir yılda iki kez zamlanan ve 2 TL den satılan ekmek bazı fırıncılar tarafından halen 1,5 bandında tutulmaya çalışılsa da 220 gram ekmeğin şimdilerde 2,5 TL’ye çıktığı yönündeki söylentiler, özellikle lokanta sektöründe ciddi tepkilere neden olmaya başladı.

Söylentisi Bile Esnafı Ürpertiyor

Mithat Ünal-Anamur’un gıda sektörü, ekmekteki zam söylentisi ile çalkanıyor. Son bir yılda iki kez zamlanan ve 2 TL den satılan ekmek bazı fırıncılar tarafından halen 1,5 bandında tutulmaya çalışılsa da 220 gram ekmeğin şimdilerde 2,5 TL’ye çıktığı yönündeki söylentiler, özellikle lokanta sektöründe ciddi tepkilere neden olmaya başladı. Müşteri  pörtvöyünün de kendi çevrelerindeki esnaftan oluştuğunu ve bu nedenle yemeklere gereken artışı yapamadıklarını söyleyen lokantacılar; “Son bir ayda akaryakıta gelen haftalık zam, zaten her şeyi alt üst etti. Manav ürünlerinin yanına yaklaşılmıyor. Bakliyat ona keza. Dün on liraya aldığımızı bugün aynı fiyata alamıyoruz.
Ekmeğe yılda iki kez zaman geldi. Bugün yine 2,5 TL olduğunu öğrendik. Böyle giderse kepenkleri kapatmaktan başla çaremiz yok.” Diyerek dert yanıyorlar. Son günlerde dolardaki ani fırlayış nedeni ile alt üst olan esnaf, kasasında yaşadığı gerginliği ister istemez müşteriye de yansıtıyor.