SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-11-2020 10:41   Güncelleme : 23-11-2020 11:07

Şirketlerde Koronavirüs Güncellemesi

Mithat Ünal-Türkiye de olduğu gibi Anamurda da işyerlerinde yemek servisi başta olmak üzere sosyal maske ve sosyal mesafe kuralına yeni güncellemeler getirildi. Türkiye’nin lider paketli yemek markası Meal Box’ın CEO’su Murat Demirhan’a göre, evden çalışırken yemek yapmakla kaybettiğimiz zaman ve konsantrasyonu geri getirmek mümkün.

Şirketlerde Koronavirüs Güncellemesi

Mithat Ünal-Türkiye de olduğu gibi Anamurda da işyerlerinde yemek servisi başta olmak üzere sosyal maske ve sosyal mesafe kuralına yeni güncellemeler getirildi. Artık yemek servislerinin yerini önce sipariş ver sonra gel kendin al uygulaması başladı. Toplum olarak her yeniliğe alışmak için belli bir adaptasyon süresi   yaşamamıza rağmen, iş koronavirüs kurallarına gelince durum değişiyor. Maalesef öldürme riski çok yüksek olan koronavirüsten kurtulmak için ortaya konulan kurallara birebir uymak mecburiyetindeyiz.
Türkiyede durum bu;
Türkiye’nin lider paketli yemek markası Meal Box’ın CEO’su Murat Demirhan’a göre, evden çalışırken yemek yapmakla kaybettiğimiz zaman ve konsantrasyonu geri getirmek mümkün. “Hijyen ve pratiklik iş yoğunluğunda aradığımız en büyük ikili olmaya başladı.” Dedi. Demirhan “Şirketlerin bu sorunlarına çözüm olarak “Evde Yemek Paketini” ürettik. Hem çalışanların hem de işverenlerin işini kolaylaştıracak evde yemek paketi, sağlıklı ve hijyenik besinler sunmak konusunda tam bir çözüm sunuyor. Paket içerisinde 12 kap yemek bulunuyor. Bunların 4 tanesi ana yemek, 6 tanesi yardımcı yemek ve 2 tanesi atıştırmalık. Yemekleri tavada, mikrodalga ya da klasik fırınlarda (cam ya da porselen kaba alarak) kolayca ısıtmak mümkün. Paketler haftanın 2 günü düzenli olarak sabah saat 10:00 ila en geç saat 12:00 arasında kapıya teslim ediliyor.” ifadelerini kullandı.
Vakalarının yeniden ivme kazanması, ülke genelinde de, şirketlerin uzaktan çalışma modellerini güncellenmesine sebep oldu. Re-Set Workspace’in raporunun verilerine göre, evden çalışma oranı yüzde 70’e çıktı. Bu durum işçi ve işverenlerin yemek  alışkanlıklarını da değiştirdi. Dışarıdan yemek siparişi vermek istemeyen, evde yemek yapmaya vakti olmayan çalışanlarına çözüm arayan işverenlerin keşfi, kapıya düzenli yemek servisi yapmak oldu.
Koronavirüs pandemi süresinde, İnsan kaynaklarının en çok önemsediği konuların başında çalışan memnuniyeti geliyor.
Çalışanların performanslarını etkileyen memnuniyet düzeyi ise, ofiste sunulan imkanlar, ulaşım, yemek, sigorta ve maaş gibi etkenlerin yer aldığı uzun bir listeye bağlı. Evden çalışma sistemine geçişle birlikte bu listeye yeni ihtiyaçlar eklendi. Özellikle evden de olsa yoğun tempoda çalışanlar için yemek büyük bir sorun. Şirketler motivasyon ve disiplin istiyor. Bu sorunu gidermek ve evde ofis disiplinini devam ettirmek isteyen işverenlerin karşılarına çıkan çözümse Meal Box’ın sunduğu “Evde Yemek Paketi”. Bu yeni trendin mucidi Meal Box’ın bulaş riskini sıfıra indiren temassız kapıya servis modeli büyük ilgi görüyor. Re-Set Workspace raporuna göre; Türkiye’de açıklanan ilk vakadan bu yana çalışanların yüzde 70’i evden çalışmaya başladı. Uzaktan çalışma modellerinde ise büyük değişimler söz konusu. İnsan kaynaklarından çalışanların sağlık, güvenlik ve bazı toplumsal kaygılarını göz önünde bulundurmaları bekleniyor. Raporda; çalışanların yüzde 30’u salgın sonrası çalışan sağlığı ve güvenliği politikalarının önceliklendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Şirketler bu nedenle online sisteme geçseler de çalışanların bir kısmı yeni çalışma düzeninin motivasyonlarını düşürdüğünü de söylüyor. İnsan kaynakları tarafından alınan çalışanların motivasyonunu ve verimliliğini artıracak yeni önlemler arasında verilmesi gereken yemek hakkı da bulunuyor.  Çalışanların hak talebiyse, hijyenik bir şekilde paketlenmiş sağlıklı öğle yemeklerinin kendilerine teslim edilmesi.


Şimdilerde, Buszolabı, fırın, derin dondurucu, mutfak robotunun yerine daha çok, saklama kabı revaçta....