TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 08-07-2021 00:31   Güncelleme : 08-07-2021 00:31

Siber güvenliğe ihtiyaç artıyor

HABER MERKEZİ-Girişim Kulübü tarafından düzenlenen “Geleceğin Sektörleri” konferansında yazılım ve siber güvenlik sektörlerinin geleceğine dikkat çekildi.

Siber güvenliğe ihtiyaç artıyor

HABER MERKEZİ-Girişim Kulübü tarafından düzenlenen “Geleceğin Sektörleri” konferansında yazılım ve siber güvenlik sektörlerinin geleceğine dikkat çekildi. Konferansta konuşan Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, “savunma, siber güvenlik, sağlık, tarım ve gıda gibi sektörler yerli olmak zorunda” dedi. Öte yandan son zamanlarda ünlü bir e-ticaret sitesinin hacklenmesi ve ülkenin en büyük bankalarından birinde yaşanan hacklenme iddiası siber güvenliğin önemini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. 1950’li yıllarda başlayan ve ardından 90’lı yıllarda hızlı bir gelişme yakalayan otomotiv, beyaz eşya, bilgisayar, mobil telefon gibi sektörlerin yerini yazılım, siber güvenlik, elektrikli araç, yeşil enerji, e-ticaret sektörlerinin aldığına dikkat çekiliyor. 
Konferansta konuşan Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, yazılım, siber güvenlik, akıllı şehirler, nesnelerin interneti, yapay zeka, veri depolama alanları gibi sektörlerin hızlı büyüyebileceğini ifade etti.
Tavukçuoğlu, “5G, teknoloji sektörü için yeni bir değişimin başlangıcı olacak. Yazılım, siber güvenlik, akıllı şehirler, nesnelerin interneti, yapay zeka, veri depolama alanları çok daha hızlı büyüyecek” diye konuştu. Öte yandan Tavukçuoğlu bazı sektörlerin yerli ve milli olması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Savunma, siber güvenlik, sağlık, tarım ve gıda yerli olmak zorunda. Devletler için bu değişmez kuraldır.” 
“5G teknolojisi elektriğin icadı gibi olacak”
5G’nin teknoloji ve yazılım sektörü için elektriğin icadı gibi olacağını söyleyen Önder Tavukçuoğlu, “Bu her sektörü etkileyecek bir konu. Her zaman söylüyorum bazı şeyler zorunlu olarak büyümeye devam edecek. Piyasa düşer çıkar ancak bazı sektörler aradaki farkı hızlı kapatır. Yıllar önce nasıl otomotiv, beyaz eşya, bilgisayar, mobil telefon gibi sektörler hızlı büyüdüyse ve dönüşüme girdiyse şimdi de yazılım, siber güvenlik, elektrikli araç, yeşil enerji, e-ticaret, tarım, gıda ve madencilik hızlı büyüyecek ve dönüşüm geçirecektir” şeklinde konuştu.