• BIST 100

  9814,19%0,59
 • DOLAR

  32,35% 0,17
 • EURO

  34,40% -0,71
 • GRAM ALTIN

  2435,36% -1,03
 • Ç. ALTIN

  4093,50% 0,00

SERDAR SOYDAN: “HEDEFİMİZ MERSİN’İN 50 YILINI PLANLAMAKTIR”

Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, “Hedefimiz günü kurtarmak adına 5 yıllık siyasi planlarla değil, Mersin’in 50 yılını planlamaktır.

GÜNCEL 27.02.2024 16:29:31
SERDAR SOYDAN: “HEDEFİMİZ MERSİN’İN 50 YILINI PLANLAMAKTIR”

MHA - Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, “Hedefimiz günü kurtarmak adına 5 yıllık siyasi planlarla değil, Mersin’in 50 yılını planlamaktır. Metroyu da biz yapacağız; battı çıktıları da biz tamamlayacağız; Mersin’in ulaşım sorununa da biz çözüm bulacağız. Samimiyetle, tevazuyla, gayretle, kibirden, egodan uzak, güler yüzle, kimseye bağırmadan, kimseyi ayrıştırmadan çalışacağız ve yeni bir döneme başlayacağız” dedi.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi, katıldığı bir televizyon programında metrodan, trafik sorununa, içme suyundan, projelere dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, “Seçim sürecine başlarken mottomuzu ‘Mersin’i Hisset, Mersin’i Yaşa’ olarak belirledik. Burada gayemiz, Mersin’i yaşanılabilir şehirler sıralamasında ilk 5 içerisinde yer almasını sağlamaktır. Mersin hoşgörü şehirdir. Biz burada yıllardır kardeşçe yaşıyoruz. Her birimiz farklı görüşlerde olsak da ortak paydamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyetimiz ve Mersinimizdir. Farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Bizim bakış açımız bu şekildedir. Ana çatımız büyük Türk milletidir. 3 tema 9 ilke ile projelerimizin çerçevesini çizdik. 9 Mart’ta da gerçekleştireceğimiz proje lansman toplantımızda da tüm kent ile bunları paylaşacağız” dedi. 

“KANALİZE DEĞİL AKILLI KAVŞAKLAR İLE YOLA DEVAM EDECEĞİZ”

Mersin’de kamuoyu yoklaması yaptıklarını dile getiren Serdar Soydan, “Hemşerilerimizin birinci önceliğinin trafik ve ulaşım sıkıntısı olduğu ortaya çıktı. Mersin’de herkes proje yapabilir ama bu işlerin hepsi bilim, ortak akıl ve kent dinamikleri ile yapmak gerekmektedir. Biz bunu savunuyoruz ve bu şekilde ilerleyeceğiz. İvedilikle ulaşım master planının revize edilmesi gerekiyor.  Mersin’de uygulanan sistem, kanalize kavşak sistemidir. Kavşakların yapılmasının birinci önceliği trafik kazalarını minimize etmek, önlemektir. İkinci önceliğimiz vatandaşın trafikte bekleme süresini en düşük seviyede tutmaktır. Bekleme süresini minimize ederseniz, yakıt sarfiyatından tasarrufunuz olur. Yakıttan tasarruf ederseniz, egzoz gazlarının çevreye salınımı noktasında azalma sağlarsınız. Tüm dünyada geçerli olan sistem, akıllı kavşak sistemidir. Akıllı kameralarla yol izlenir; araç trafik yoğunluğuna göre dönüş önceliği verip süre hesaplar. Trafiği organize eder. Bizim şehrimizde yapılan 7 kanalize kavşak, tüm dönüşleri ikiye böldüğü için 2 katı zaman demektir. Akıllı Şehir Mersin ilkemizi göz önünde bulundurup her şeyin akıllısını, teknolojiye uygun olanını yapacağız. Biz akıllı kavşaklar ile yola devam edeceğiz” diye konuştu.  

“METROYU DA BİZ YAPACAĞIZ”

Soydan, “Ulaşım master planında metro, battı çıktılar, kavşak ve yeni bulvarların açılması ile birlikte kombin bir şekilde bu işi düzgünce yürüttüğünüz noktada sonuca ulaşırsınız. Bizim şehrimizin onaylanmış bir metro projesi vardı. Eğer mevcut yönetim göreve gelir gelmez kazma vursaydı belki şu anda yol almıştık. Projeyi sil baştan yaptılar. 19 km uzunluğundaki metro projesi 5 km kısaltıldı. Bazı duraklar çıkarıldı. Çıkarılan duraklardan biri de işçilerimizin sıkıntı çektiği, yoğunluk olan Serbest Bölge’deki durak. Metroyu da biz yapacağız; battı çıktıları da biz tamamlayacağız; akıllı kavşaklar ile yeni yol, bulvar düzenlemeleri ile Mersin’in ulaşım sorununa da biz çözüm bulacağız” dedi. 

“SU FATURALARIMIZ GAZİANTEP’TEN YÜZDE 20 DAHA FAZLA”

Türkiye’nin en pahalı içme suyunu kullanan ikinci şehrin Mersin’in olduğuna vurgu yapan Soydan, “Mersin’de içme suyumuz Yalınayak’taki depoya borularla geliyor. Bu su gelirken belli bir elektrik sarfiyatı oluyor.  Biz iki tane su faturasını elimize aldık. Birisi Gaziantep’teki diğeri Mersin’deki hemşerilerimizin su faturalarıdır. İkisi de 10 tonluk bareme giriyor. Mersin’deki 50 metrelik irtifada motopomplar su basıyor. Gaziantep’te 3 depo var. Düzbağ 123 metre, Kartalkaya 360 metre, Mizmiz de 550 metre. Gaziantep’in ortalamasında 250 metre irtifa var gibi düşünürsek motopomplar ona göre su basıyor. Yani Mersin’in 5 katı daha fazla elektrik sarfiyatı var. Hemşerilerimiz bilir; Mersin’de her binanın hidroforu vardır. Bu hidrofor elektrik ücretini de bireysel olarak biz öderiz. Buna rağmen su faturamız Gaziantep’ten yüzde 20 daha fazladır” ifadelerini kullandı. 

“İÇME SUYU PROBLEMİNİ KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ”

Soydan konuşmasının devamında, “Bizim sulama borularımız eski teknoloji ile döşenmiş borulardır. Burada kayıplarımız var. Bu kayıpları önlememiz adına öncelikle isale hattını yeni teknoloji çelik borularla değiştirmemiz gerekiyor. Eğer bu yatırımı yaparsak kayıp kaçak sorunu ortadan kalkar. Bu da otomatik olarak su faturalarında düşüş anlamına gelir. İkinci olarak da Pamukluk Barajı devreye girdiği zaman ivedilikle MESKİ ve Büyükşehir arıtma tesisini ve depoyu tamamladığı noktada zaten su fiyatlarında ve miktarında rahatlama olacak. Göreve geldiğimizde her şeyden önce içme suyunda indirim yapacağız. Cumhur İttifakı’nın üretken belediyecilik vizyonu ile tesislerimizi yenileyip Mersin’in içme suyu problemini kökten çözeceğiz. Bunlar maliyetli büyük projeler. Bir şehrin alt yapısı çok önemli. Günü kurtarmak adına hareket edilmemesi gerekiyor. 5 yıllık siyasi planlarla değil, bizim hedefimiz Mersin’imizin 50 yılını planlamaktır” diye konuştu. 

“YENİLENEBİLİR ENERJİDE DÜNYAYA AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ”

Diğer büyükşehirlerin bu zamana kadar almış olduğu hizmetlere göre Mersin’in daha fazla hizmet alması gerektiğini ifade eden Soydan, “Biz bu şehre aşığız. Taş üstüne taş koymak adına Cumhur İttifakı’nın gücü ile Türkiye’nin 100. yılında 100 proje ile 9 Mart’ta Mersin’in huzuruna çıkacağız. Bir defa yenilenebilir enerji noktasında dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Tarımsal sulamada, elektrik sarfiyatını minimize etmek adına tesislerimizde enerji tüketimi noktasında faydalanacağız. Hem çevreye duyarlı olup hem teknolojiden faydalanacağız hem de maliyetleri düşürmüş olacağız” şeklinde konuştu.

“TARIM AŞ.’Yİ KURACAĞIZ”

Soydan, “Mersin’de tarımla uğraşan çiftçilerimizin girdi maliyetlerini taban seviyeye çekmek adına Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Tarım AŞ.’yi kuracağız. Tarım AŞ. çatısı altında BİTSAM adını verdiğimiz Bitki Sağlık Merkezi’ni oluşturacağız. Biz burada ziraat mühendislerimizden oluşan uzmanlarla çiftçilerimize bilimsel anlamda destek vereceğiz. Gübre, sulama borusu, tohum, fide, zirai ilaç desteği vereceğiz. Bununla da kalmayacağız. Sonuçta bu üretilen ürünlerin bir de pazarlama boyutu var. Kimisini oluşturacağımız tesisler ile işleyeceğiz; kimisini de dünya pazarına sunacağız. Mersin her şeyin en iyisine layık. Dünyada parmakla gösterilir bir kent olması adına ne gerekiyorsa yapacağız. Her şeyden önemlisi iradededir” dedi.

“ENGELLİLER DAİRE BAŞKANLIĞI’NI YENİDEN KURACAĞIZ”

“Sosyal belediyecilik bizim dönemimizde artarak devam edecek” diyen Serdar Soydan, “Biz göreve gelir gelmez ilk işlerimizden biri Engelliler Daire Başkanlığı’nı yeniden kuracağız. Özel bireylerimizin çok daha rahat edebileceği tesisler kuracağız. Dijital dershaneler projelerimiz arasındadır. Gençlerimiz için her ilçede yeteneklerini keşfedebilecekleri, sanatsal faaliyetlerini yürütebilecekleri alanlar inşa edip müzik alanında da profesyonel kayıt stüdyolarını oluşturacağız.  Kadınların kendilerini mesleki anlamda ya da sosyal hayatta geliştirebilecekleri alanlar kuracağız. Kadın Üretici Pazar sayılarımızı artırma noktasında çalışmalarımız olacak. Girişimci kadınlara melek yatırımcı olacağız. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde projelerindeki maliyetlerin belli kısmını üstlenerek ürettikleri ürünleri pazarlama noktasında yanlarında olacağız” diye konuştu.

“HERKESİ KUCAKLAYARAK HUZURU SAĞLAYACAĞIZ” 

Soydan sözlerini şöyle noktaladı: “Belediyeciliğin gönül işi olduğunu söyleyen Soydan, “Belediyecilik yaşadığınız şehri sevme işidir. Mersin’de önce huzuru bulacağız. Huzur kendi içinizden başlar. Belediye çalışanlarımıza işçilerimize özlük haklarını vererek, siyasi görüşüne bakılmaksızın kimseyi başka bir işe zorlamadan, herkesi kucaklayarak kendi kurumumuz içerisinde huzur ve mutluluğu sağlayacağız. Samimiyetle, tevazuyla ve gayretle kibirden, egodan uzak güler yüzle, kimseye bağırmadan, kimseyi ayrıştırmadan çalışacağız ve yeni bir döneme başlayacağız.”


Hazreti Musa’nın Bir Adamı Öldürme Olayı Nasıl Gelişti?

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’tan Bayramı Kutlaması

Diyetisyen Didem Yıldız Küçük Bayram Kutlama Mesajı

Mersin Milletvekili Talat Dinçer, Anamur Belediye Başkanı Durmuş Deniz'i Ziyaret Etti

Türk Polis Teşkilatının 179. Yıl Dönümü Anamur da Anıldı

Erdal Karan'dan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Özgüven Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Durmuş Yılmazdan Bayram Mesajı

Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen’den Bayram Mesajı

Anamur da Bayanlarımızın Bayram Namazı Kılması İçin Bu Camiler Hazırlandı

Anamur Belediye Meclis Üyesi Aziz Saydam Bayram Mesajı

CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali İlhan Ayhan Bayram Mesajı

Başkan Deniz; “Anamur’u Ortak Akıl İle Yöneteceğiz”

Anamur Ticaret Odası’ndan İftar Yemeği

MHP Anamur İlçe Başkanı Mehmet Yayla’dan Ramazan Bayramı Mesajı

Kaymakam Bozdemir’in “10 Nisan Polis Günü” Mesajı

Anamur İlçe Emniyet Teşkilatından Kaymakam Bozdemir’e, Polis Haftası Ziyareti

Özdemir'den Ramazan Bayramı Mesajı

Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş Bayram Mesajı

Ak Parti İlçe Başkanı Burak Bulut'tan Ramazan Bayramı Mesajı

Anamur Belediye Meclisi Belediye Başkanı Durmuş Deniz’in Başkanlığında Toplandı

Yeşilyurt Mahalle Muhtarı Güçük’ten Bayram Kutlaması ve Teşekkür Birarada

ANTSO Başkanı Tuna’dan Ramazan Bayramı Mesajı

6. Tour of Mersin Uluslararası Bisiklet Turu Kupa Töreni İle sona Erdi

Kaymakam Bilal Bozdemir’in Ramazan Bayramı Mesajı

Kıbrıs Gazisi Mustafa Çetin Askeri Törenle Defnedildi

Belediye Meclisi Belediye Başkanı Durmuş Deniz Başkanlığında  Yarın İlk Kez Toplanacak

İran İsraile Atacağı Füzeyi açıkladı

Türkiye Nato İle İmzaladığı O anlaşmadan Cumhurbaşkanlığı Kararı İle Çekildi

Kızılcık Şerbetinde bu Hafta Neler Oldu?

O Korkunç Olayı Jandarma Çözdü

Yükleniyor

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’tan Bayramı Kutlaması

Mersin Milletvekili Talat Dinçer, Anamur Belediye Başkanı Durmuş Deniz'i Ziyaret Etti

Türk Polis Teşkilatının 179. Yıl Dönümü Anamur da Anıldı

Erdal Karan'dan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Özgüven Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Durmuş Yılmazdan Bayram Mesajı

Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen’den Bayram Mesajı

Anamur da Bayanlarımızın Bayram Namazı Kılması İçin Bu Camiler Hazırlandı

Anamur Belediye Meclis Üyesi Aziz Saydam Bayram Mesajı

CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali İlhan Ayhan Bayram Mesajı

Başkan Deniz; “Anamur’u Ortak Akıl İle Yöneteceğiz”

Anamur Belediye Seçim Sonuçları

Durmuş Deniz Kimdir?

Durmuş Deniz'den Tıp Bayramı Mesajı

Başkan Tarhan: “Kazanacağım ve CHP’ye döneceğim”

İyi  Parti Anamur’da Tam Kadro Sahada

Kılınç Bahçelievlerde Böyle Karşılandı

Muhtar Adayı Muharrem Garip: 'Kalınören Değişim İstiyor'

CHP'nin Başkan Adayı Durmuş Deniz Örene Böyle Teşekkür Etti

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ GÜLCAN KIŞ: TRT, AKP’NİN PROPAGANDA ARACINA DÖNDÜ

SERDAR SOYDAN ÇARŞI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

6. Tour of Mersin Uluslararası Bisiklet Turu Kupa Töreni İle sona Erdi

Seçer 6. Tour Of Mersin Uluslararası Bisiklet Turunu Anemurium’dan Başlattı

Otelcilerden Galatasaray Kampına Ziyaret!

Trabzonspor-Fenerbahçe Süper Lig maçı sonrası çıkan olaylarla ilgili 12 kişi gözaltına alındı.

8 Mart Kadınlar Voleybol Turnuvası Sonuçlandı

RAGBİ Sporu Ne Kadar Faydalı?

Anamur Bin Kişilik RAGMİ Öğrenci Sporcuları Ağırlıyor

Bu  Voleybol Turnuvası Kadınlarımız İçin

Şampiyon Takım Garip AVM'nin Sponsorluğunda Yarı Finale Gidiyor

Gümüş Okulları Kaymakam Bozdemir’i Kupa İle Ziyaret Etti

Kızılcık Şerbetinde bu Hafta Neler Oldu?

Kızıl Goncalardan Ortalık Toz Duman Meryem’e Ağır Suçlama

Sare Ayça Anamur’un Gururu Oldu

Askan Mühendislik Makina: Güvenilir Çözümler, Dayanıklı Malzemeler

Lara Di Lara’nın Dördüncü Albümü “Eskisi Gibi Değil” Çıktı!

ETS’de Yaza Özel Fırsatlar Devam Ediyor!

Yenişehir Belediyesi, Dünya Barış Günü’nde Sadık Gürbüz’ü Mersinlilerle buluşturacak

Başarılı Sanatçı Ersin Güloğlu yepyeni şarkısı Yalan Değil yayında!

İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen Aynı Sahnede

Merve Özbey Yaz Konserleri'nde sahne alıyor

Jandarmadan Öğrencilere Siber Farkındalık Eğitimi

Prof. Dr. Hasan Yıldırım Anamur Ters Laleyi Bilim Dünyasına Tanıttı

Üniversite Soruları Nasıl Hazırlanır?

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş: ‘Eğitim Sadece Sınıfta Değil Sahada da Olur’

Çözüm Okulları Eğitimde Global Dünya’nın Kapılarını Aralıyor

Başkan Kılınç'tan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Meslek Yüksekokulumuz Anamur’a Gümüş Madalya Getirdi

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan’dan Ortalama Puan Uyarısı

Yurtdışı Lise Eğitiminin Önemi

Göç Dayı Öykü Yarışması Üçüncülük Ödülünü Aldı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 31 27 1 3 49 84
2.Fenerbahçe 31 26 1 4 56 82
3.Trabzonspor 32 16 12 4 12 52
4.Beşiktaş 31 14 12 5 4 47
5.Kasımpaşa 31 13 11 7 0 46
6.Rizespor 31 13 12 6 -7 45
7.Sivasspor 32 11 10 11 -5 44
8.İstanbul Başakşehir 31 12 12 7 3 43
9.Antalyaspor 31 10 9 12 2 42
10.Alanyaspor 31 10 9 12 -1 42
11.Adana Demirspor 31 9 10 12 5 39
12.Samsunspor 31 10 14 7 -6 37
13.Kayserispor 31 10 12 9 -9 36
14.Ankaragücü 31 7 11 13 -3 34
15.Hatayspor 31 7 12 12 -5 33
16.Konyaspor 31 7 12 12 -13 33
17.Gazişehir Gaziantep 31 8 16 7 -13 31
18.Fatih Karagümrük 31 7 15 9 -5 30
19.Pendikspor 31 7 15 9 -27 30
20.İstanbulspor 31 3 21 7 -37 13