GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-05-2021 19:58   Güncelleme : 29-05-2021 20:09

SENDİKALAŞMAK İSTEYEN TEKSTİL İŞÇİLERİ FABRİKA ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Bursa’da bir tekstil fabrikasında çalışırken Türk-İş’e bağlı TEKSİF Sendikası’na üye olan 25 işçinin işten atılması protesto edildi. Kestel’de faaliyet gösteren fabrika önünde eylem yapan işçiler, meşale yaktı. .

SENDİKALAŞMAK İSTEYEN TEKSTİL İŞÇİLERİ FABRİKA ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Bursa’da bir tekstil fabrikasında çalışırken Türk-İş’e bağlı TEKSİF Sendikası’na üye olan 25 işçinin işten atılması protesto edildi. Kestel’de faaliyet gösteren fabrika önünde eylem yapan işçiler, meşale yaktı.

TÜRK-İŞ Bursa 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, TEKSİF’in yetkiye başvurduğunu kaydederek işverene çağrı yaptı. Atılım Desen Apre Boya fabrikası önünde konuşan Biçer şunları söyledi:

“Atılım Tekstil’de eylem başladığında buradaydık. 7’sinde işverene bir çağrı yaptık. ‘Kapıları kapatmayın, oturalım bayram arefesinde anlaşalım’ dedik. Patron yanlış yönlendirildi. İşte elimde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu tespit yazısı var. Bu belge diyor ki TEKSİF sendikası burada toplu iş sözleşmesi yapabilmek için yeterli sayıyı sağlamıştır. Göstermiş olduğum yetki belgesini alıp da masaya oturmayan sendika ve işveren yok. Eninde sonunda bir masaya oturacağız. Fazla uzatmadan, yetkiye itiraz etmeden, birlikte masaya oturup bu işi çözmekten yanayız. Bu böyle devam ettiğinde ne olacağını tarihte gördük. Tespitlerin sonunda yüzde 30 kapanan işyerleri var. Ya bunlardan biri olacaksın Atılım Tekstil ya da işçilerin onuruna gururuna, Anayasal hakkına saygı göstermeyen bir işveren olacaksın. O yüzden zamanı varken (itirazdan) vazgeçilsin, bu işi tatlılıkla bitirelim. Biz Türk-İş olarak TEKSİF ve Atılım Tekstil işçilerinin sonuna kadar arkasındayız.”