GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 23:58   Güncelleme : 01-07-2021 00:12

″SELAM TEVHİD KUMPAS″ DAVASINDA KARAR ÇIKTI

FETÖ/PDY’nin, “Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının yargılandığı davada karar verildi. 20 eski hakim ve savcı hakkında hapis cezası verildi..

″SELAM TEVHİD KUMPAS″ DAVASINDA KARAR ÇIKTI

FETÖ/PDY’nin, “Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının yargılandığı davada karar verildi. 20 eski hakim ve savcı hakkında hapis cezası verildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde Sincan’da yapılan karar duruşmasında, yargılanan eski hakim ve savcıların son beyanlarının alınmasının ardından karar açıklandı.

Daire, firari 23 sanığın dosyalarının ayrılmasına karar verdi. Tüm sanıklar hakkında “siyasi ve askeri casusluk" ile "devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklama" suçlamalarıyla açılan dosyaların da ayrılmasına karar verildi.

Murat İnam’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık beraat etti.

Metin Özçelik ile Mustafa Başer hakkındaki "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasının, daha önce başka bir yargılama kapsamında mahkumiyetlerine hükmedildiğinden reddine karar verildi.

Mahkeme, 20 sanık hakkında ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile 1 yıl 6 ay 22 günden 11 yıl 3'er aya kadar değişen sürelerde hapis cezasına hükmetti.

Ceza alan 20 sanıktan MİT Başkanı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran eski savcı Sadrettin Sarıkaya, “FETÖ üyeliği” suçlaması ile 11 yıl 3 ay hapis cezasına; “25 Aralık soruşturmasını” yürüten eski hakim Süleyman Karaçöl ise aynı suçlama ile 11 yıl 3 ay hapis ve "görevi kötüye kullanma" suçlaması ile 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Hükümle birlikte, tutuklu sanıklardan Nalan Can ve Menekşe Uyar adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Beraat eden eski savcı Murat İnam, Cumhuriyet Gazetesi çalışanları hakkında “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yürütülen soruşturmanın savcısıydı. Murat İnam’ın “FETÖ/PDY üyeliği” suçlamasıyla yargılanırken Cumhuriyet çalışanlarının “FETÖ üyeliği” ile suçlandığı soruşturmayı yürütmesi tepki çekmişti.