EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-03-2021 18:42   Güncelleme : 20-03-2021 09:50

SAVAŞTAN KAÇAN YAŞLI MÜLTECİ, 2 LİRAYA BOYACILIK YAPARAK EVİNİ GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

CHP Esnaf Masası heyeti, Batman ziyaretinde savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Afgan bir mülteci ile karşılaştı. Yaşlı mülteci 2 liraya boyacılık yaparak, evini geçindirmeye çalıştığını anlattı. .

SAVAŞTAN KAÇAN YAŞLI MÜLTECİ, 2 LİRAYA BOYACILIK YAPARAK EVİNİ GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

CHP Esnaf Masası heyeti, Batman ziyaretinde savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Afgan bir mülteci ile karşılaştı. Yaşlı mülteci 2 liraya boyacılık yaparak, evini geçindirmeye çalıştığını anlattı.

CHP Esnaf Masası, Doğu ve Güneydoğu Anadolu turunun son durağında Batman’da esnafın ve yurttaşların sorunlarını dinledi. Kent meydanında yurttaşlar Esnaf Masası’ndaki CHP’lilerin etrafını çevirerek, tek tek sorunlarını anlattı. Bir yurttaş, Batman’da işe girebilmek için AKP’li ya da MHP’li olmak gerektiğini ileri sürerek, “Referans yoksa iş de yok” dedi.

Kuruyemişçi esnaf ise borçla dükkanı çevirdiklerini belirterek, gelen elektrik faturasından dert yandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yurttaşların derdini dinlerken emeklilere de rastladı. Emekli bir yurttaş emekli maaşının kısa zaman önce 1.800 lira olduğunu vurgulayarak, 7 kişilik hanesine bakmaya çalıştığını söyledi. Yurttaş, emekli maaşı yetmediği için çalışmak zorunda olduğunu belirtti. Ağbaba, yurttaşın aldığı maaş üzerinden “Aylık adam başı 250 lira ile geçinmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Bir çiftçi ise girdi maliyetleri yüzünden mahkemelik olduğunu kaydederek, Dicle Elektrik Dağıtım şirketinden şikayetçi oldu. Çiftçi, “Bu DEDAŞ zulmüne kim dur diyecek?” diye sordu.

Ağbaba esnaf gezerken yolda ailesine destek olmak için çalışan çocuk işçiyle karşılaştı. Küçük çocuk günlük 30 lira için simit sattığını söyleyerek, bir yandan da okumaya çalıştığını söyledi.

Ağbaba, Afgan bir mülteci ile de karşılaştı. Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan yaşlı mülteci 2 liraya ayakkabı boyadığını belirterek, 3 çocuğu olduğunu ve evini geçindirmeye çalıştığını anlattı.

SESSİZLİK OLDU

Ağbaba ve CHP Esnaf Masası heyeti bir kahvehaneye oturdu. Ağbaba, yurttaşlara sorunlarını anlatmasını istedi, ancak ortamda sessizlik oldu. Yurttaşlarından birisi seçtikleri vekillerin bile cezaevine gönderildiğini söyleyerek, “Milletvekilini cezaevine gönderen bize ne yapmaz?” dedi. Ağbaba, yurttaşları anladığını dile getirerek, onlara CHP’nin yapacaklarını anlattı.