GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2021 10:26   Güncelleme : 27-06-2021 10:39

ŞANLIURFA’DA HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTI

Şanlıurfa’da husumetli iki aile, şimdiye kadar yüzlerce aileyi barıştıran Toplumsal Barışı Sağlama Derneği (TBSDER) Başkanı Şanlıurfalı Dr. Feridun Öncel’in girişimiyle barış yemeğinde buluştu..

ŞANLIURFA’DA HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTI

Şanlıurfa’da husumetli iki aile, şimdiye kadar yüzlerce aileyi barıştıran Toplumsal Barışı Sağlama Derneği (TBSDER) Başkanı Şanlıurfalı Dr. Feridun Öncel’in girişimiyle barış yemeğinde buluştu.

Eyyübiye ilçesine bağlı Topdağı Mahallesi’nde 45 gün önce nedeni bilinmeyen bir kavgadan dolayı bir kişi hayatını kaybetmişti, iki aile arasında husumet başlamıştı. TBSDER Başkanı Feridun Öncel, taraflar arasında barışın yeniden sağlanması için devreye girdi.

YEMEK İÇİN DAVETİYE BASILDI

Barış yemeği için basılan davetiyede, “Şanlıurfa’nın en büyük aşiretlerinden Düger Aşireti Meteri Kabilesi ile Pijan Aşireti (Göçebe) ailesi arasındaki kan davasının barışla sonuçlanması için vereceğimiz barış yemeğine teşrifleriniz bizleri onurlandıracaktır” denildi.

Buluşmada taraflar, Öncel’in öncülüğünde, ellerini üst üste koyarak birleştirdi. Yemekte konuşan Düger, şunları söyledi:

“Bize bu birlik ve beraberliği sağlayan Düger aşireti Meteri kabilesi ve Pijan aşiretine bizi kırmadığı için, Mehmet Emin Ateş’e de bütün alilerin efradına teşekkür ediyorum. Barışımız daim ve kabul eylesin inşallah. Diğer husumetlerin çözümüne de inşallah bir vesile olacak. Hepinizden razı olsun. İnşallah böyle bir şey bir daha Müslümanların başına gelmesin. Bundan sonra inşallah hepimize çok daha iyi kulvarda, çok daha güzel kulvarda bir araya gelmeyi cenabı Allah nasip etsin. Şu anda bakın geçmişte kanlı gibi görünen insanlar, bugün yüreklerini, ellerini birleştirdiler. Bundan sonraki inşallah bir kardeş gibi, tek yürek gibi hep beraberce bunu unutup inşallah bundan sonra daha güzel, hayırlı işlere hep beraberce adım atacağız.”

Yemeğin ardından barışın simgesi güvercinler gökyüzüne bırakıldı.