TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 29-12-2020 11:02

Sanal Sım Kart Devri Başlıyor

Haber Merkezi-Artık Dünyamız Sanal Simkart devrine giriyor. eSIM teknolojisinin gelişimini ve etki alanlarını değerlendiren Dr. R. Erdem Erkul önemli açıklamalarda bulundu.

Sanal Sım Kart Devri Başlıyor

Haber Merkezi-Artık Dünyamız Sanal Simkart devrine giriyor. eSIM teknolojisinin gelişimini ve etki alanlarını değerlendiren Dr. R. Erdem Erkul önemli açıklamalarda bulundu.
Teknoloji devlerinin Türkiye ve yurtdışı operasyonlarında üst düzey önemli görevler üstlenen, kariyerini teknoloji girişim ve yatırımları ile sürdüren Türkiye Bilişim Vakfı Yürütme Kurulu Üyesi Dr. R. Erdem Erkul, eSIM teknolojisinin katkılarını ve farklılıklarını anlattı.
 eSIM (embedded SIM) kullandığımız fiziksel sim kartların yerini alacak yeni bir teknoloji. Artık mobil cihazlarımızı kullanmak için sim kart almamız gerekmeyecek, operatörlerden aldığımız bir kod ile data transferini sağlayabileceğiz. Şu an bu teknoloji Türkiye’nin de dahil olduğu 47 ülkede kullanıma sunulmuş durumda. Türkiye bu teknolojiyi yerli ve milli olarak adapte etmiş ülkeler arasında yer alıyor.
 Plastik atığı önleyecek
Özellikle çevresel faktörlerde inanılmaz katkısı olan bir teknoloji. Plastik atıklarda inanılmaz bir azalma olacak. Yüzde yetmişi nesnelerin interneti dediğimiz akıllı cihazlarımızla kullanılabilecek. Akıllı telefonlar, saatler, arabalar, yüzükler ya da evimizde kullandığımız tüm uygulamalarda kullanılacak. Yüzde otuzu ise tüketici interneti dediğimiz laptop, tablet gibi cihazlarda kullanılmaya devam edecek. Sanayi verimliliği artacak
2027 yılında 24.96 milyar dolarlık bir pazar getirisi olacak teknolojiden bahsediyoruz, sanayi üretiminde ciddi bir verimlilik sağlayacak. Tek bir eSIM’i aynı anda telefonumuzda, tabletimizde, laptopumuzda ve arabamızda kullanabiliyor olacağız. Bu üreticiler ve tüketiciler için çok önemli bir faktör olacak. Yerli imkanlar ile adapte edilebilen bu teknoloji çok kıymetli.
 Sağlık Hizmetlerine Kolay Erişim
Bir kaza geçirilmesi halinde eSIM ile acil çağrı ile ambulansa haber verebileceğiz. Akıllı saatimizde bu teknoloji olduğundan internet aramamıza gerek kalmayacak. Bir hastalık durumunda doktorumuza ve ambulansa haber verebilecek teknolojiye sahip olacağız.
 Hayatımız kolaylaşacak
Müzik uygulamalarını çok sık kullandığımız araba, televizyon ve telefon gibi teknolojik aletler eSIM’de bulunan uygulamalar ile senkronize edilebilecek. eSIM teknolojisinin tüm kullanıcılara iletilmesinde operatör sağlayıcılarının büyük rolü olduğunu belirten Dr. Erkul, değişime ayak uydurmak isteyenlerin kısa bir sürede eSIM teknolojisine geçebileceklerini belirtti.
Çift Katmanlı Güvenlik Duvarı Testleri Başarılı
Siber güvenlik ve veri güvenliğinin çok önemli kavramlar olduğunu özellikle vurgulayan Erkul, “Kişisel verilerin korunması çok önemli. Eski, fiziksel sim kartların çalınma oranı daha yüksek. Bu kartlara erişildiğinde üzerindeki çiplerle oynayarak verilere ulaşmak mümkün. Ancak eSIM dediğimiz kavramda   bu zamana kadar yapılan güvenlik testlerine baktığımızda çift katmanlı güvenlik testlerinden başarıyla geçtiğini görüyoruz. eSIM güçlü siber güvenlik uygulamaları ile destekleniyor, eSIM kullanılan ülkelerde şu an için güvenlik duvarının aşılmasıyla ilgili bir geri bildirim bulunmuyor” diye konuştu.
eSIM kullanıcıların hayatına ne katacak?
Mobil abonelikleri bayilerden almamız gerekmeyecek.
Sim kartımızın kaybolması veya çalınması gibi bir kaygımız olmayacak.
Yurtdışı seyahatlerinde kullanıcılar ziyaret ettikleri ülkelerden daha kolay GSM hizmeti temin edebilecekler.
 Daha bu ülkeye gitmeden hat almak mümkün olacak.
 Kullanıcılar telefonlarında kullandıkları internet, konuşma, SMS paketlerini; tablet, akıllı saat, laptop gibi cihazlarında da kullanabilecekler.
 Araba eğlence sistemlerimiz doğrudan internete bağlanabilir hale gelecek.
 Dinlediğimiz online müzik listelerimiz otomatik olarak arabamızla eşlenecek.
 Kaza anında arabamız bizim için acil çağrıda bulunarak, kaza yerine ambulans çağırabilecek.
 Akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar telefonumuzun ve wi-fi ağımızın yardımı olmadan internete bağlanabilecek.
 Dr. R. Erdem Erkul Hakkında
1999 yılında Türkiye’nin ilk web ve medya portalı olan Türkport Elektronik Yayıncılık ve İletişim A.Ş’de Kent Rehberi Muhabiri olarak çalışma hayatına başlayan Erkul, 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde akademisyen olarak çalışma hayatını sürdürmüştür. 2005 yılında kurduğu Türkiye’nin ilk bilişim portalı olma özelliğine sahip e-devlet bilgi portalı www.dijitaldevlet.net ve 2008 Şubat ayında kurduğu uluslararası e-devlet portalı www.digital-goverment.net ile Türkiye, Avrupa ve Amerika’da e-devlet alanında birçok ödüle layık görülmüştür. 2008-2009 akademik yıllarında doktora burslusu olarak Harvard Üniversitesi’nde bir proje sonucu kurulan ve Prof. Jane Fountain‘ın direktörlüğünde faaliyet gösteren National Center For Digital Government‘ta çalışmalarda bulunmuştur.  2009 Yılı içerisinde Massachusetts Üniversitesi‘nde Kamu Politikaları, Girişimcilik ve e-Devlet konularında akademik çalışmalarına devam eden Erkul, 2013 Haziran ayında Harvard Üniversitesi  John F. Kennedy Kamu Yonetimi Okulunda İnovasyon için Ekonomik Kalkınma Programına katılmıştır. Prof. Calestous Juma’nın başkanlığını yaptığı program boyunca kamu politikaları, inovasyon, girişimcilik konularında çalışmalarda bulunmuştur.Erkul doktorasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Yönetim Bilimleri Anabilim dalında yapmış olup, halen Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi’nde TBD Temsilciliği görevi ve Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği (TASSA) üyeliği bulunmaktadır. Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS) Başkan Yardımcılığı ve Türkiye Bilişim Vakfı yürütme kurulu üyeliklerini ise halen sürdürmektedir.  2020 Aralık ayında, Global Girişimcilik Network’ü (GENTürkiye) yönetim kuruluna seçilmiştir. 2010-2013 yılları arasında Microsoft Türkiye Kamu İsleri, Akademik Programlar ve Sosyal Sorumluluk Programları Direktörlüğü, 2013-2014 arasında ise Ortadogu Afrika Bölgesinde 79 ülkeden sorumlu Microsoft planlama direktörlüğü görevlerini yapmış olup;2014-2018 yılları arasında, Samsung Türkiye Kamu Sektörü ve Kurumsal İlişkiler Direktörü ve ülke sözcülüğü görevlerini de yürüten R. Erdem Erkul, 2018 Temmuz-2020 Kasım arasında ise Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini yürütmüştür. Harvard Business Review gibi saygın iş ve teknoloji dergilerinde makaleler kaleme almıştır. TEDx konferansının konuşmacılarındandır. Spotify üzerinden “Dijital Dünya“, “Teknoloji ve Sosyoloji” podcast serilerini yayınlamaktadır. YouTube üzerinden müzikten teknolojiye pek çok alanda yayınlar yapmaktadır.