GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2022 14:32

Sakarya Vadisi zeytin bahçesi olacak

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçesinde düzenlenen törenlerle vatandaşlara 12 bin adet zeytin fidanı dağıttı.

Sakarya Vadisi zeytin bahçesi olacak

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçesinde düzenlenen törenlerle vatandaşlara 12 bin adet zeytin fidanı dağıttı.

Yapılan dağıtım törenlerine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Genel Sekreter Yardımcıları Deniz Kaplan ve Şenol Kara, belediye bürokratları, çiftçiler ve Sarıcakaya ile Mihalgazili vatandaşlar katıldı.

Orta Sakarya Vadisi’nde 435 dekarlık zeytin bahçesinin oluşturulması hedeflenen proje ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, şunları kaydetti:

“Bugün Sarıcakaya ve Mihalgazi’de 69 üreticimize 12 bin fidan dağıtmış olacağız. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ve bizlerin heyecanını sizlerle paylaşmaktan çok mutluyuz. İlerleyen zamanda sizlerin ürettiği zeytinleri ve zeytin bahçelerini gördüğümüzde bir kat daha mutlu olacağız. Zeytin fidanlarını sizlere emanet ediyorum. Hayırlı olsun.”

Ünlüce, konuşmasında bölge halkına müjde vererek, “Pandemi döneminde artan plastik fiyatları, plastik kasa temininde ve fiyatlarda yaşanan fahiş artışlar sebebiyle, bölge üreticilerimizin yaşadığı sıkıntıyı gördük. Sizlerden gelen taleple birlikte plastik kasa temininde mağduriyetin giderilmesi ve daha uygun fiyata ulaşılmasını sağlamak amacıyla; Mayıslar mahallesinde kurulumuna başladığımız Plastik Kasa Üretim Tesisimizin de müjdesini vermek istiyorum.” diye konuştu.

Konuşmalar sonrası Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçesinde çiftçilere zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Çiftçiler verilen zeytin fidanı desteğiyle çok mutlu olduklarını belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Proje kapsamında dağıtılan fidanlarla birlikte ilçede 146,5 dekarlık zeytin bahçesi oluşturulacak. Sarıcakaya ilçesi ile devam eden törende ise 49 çiftçiye ve talepte bulunan vatandaşlara 7 bin 500 zeytin fidanı verildi. Dağıtımı yapılan bu fidanlarla Sarıcakaya ilçesi 275,5 dekar zeytin bahçesine kavuşacak.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi