SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-05-2021 16:06   Güncelleme : 28-05-2021 16:14

Sağlık Çalışanlarının Antikorları Çok Yüksek Gerçekleşti

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde çalışan 282 sağlık çalışanında, yapılan iki doz Coronavac aşısının ardından, yüzde 98.2 oranında antikor belirlendiği açıklandı..

Sağlık Çalışanlarının Antikorları Çok Yüksek Gerçekleşti

ALİ GÜRELİ

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde çalışan 282 sağlık çalışanında, yapılan iki doz Coronavac aşısının ardından, yüzde 98.2 oranında antikor belirlendiği açıklandı.

Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ferdi Tanır, araştırmanın Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde çalışan 282 sağlık çalışanında yapıldığını ve 3 aşamadan oluştuğunu belirtti.

Sonuçlarını paylaştıkları çalışmanın ilk aşama olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tanır, araştırmadaki amacın sağlık çalışanlarında uygulanan kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen inaktif SARS-CoV-2 (CoronaVac) aşısına karşı oluşan bağışıklık (hümoral immünite) yanıtının araştırılması olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Tanır, çalışmada iki doz aşı uygulanan sağlık çalışanlarında oluşan bağışıklık yanıtının (antikor cevabının) incelendiğini, çalışma sonuçlarına göre, yüzde 98.2 oranında tespit edilebilir nötralizan antikor cevabının geliştiğini belirlediklerini açıkladı.

Daha önce Covid-19 geçirmiş olan kişilerin tamamında yüksek seviyede antikor oluştuğu, ileri yaş veya kronik hastalığı olan kişilerde antikor seviyelerinin daha düşük olduğunun gözlemlendiğini dile getiren Prof. Dr. Tanır, bu bulguların “Yaşlı bireylerde ve bağışıklık yanıtı gelişmeyen kişilerde üçüncü doz gerekli mi?” sorusuna neden olduğunu ayrıca aşılama sonrası hiçbir ciddi istenmeyen etki saptanmadığını söyledi.

Tanır, “Çalışmanın 3. ve 6. ay sonuçlarında ise antikor seviyelerindeki değişimi ve aşının klinik hastalıktan koruyuculuk oranlarını, bağışıklık yanıtı gelişmeyen kişilerde geç yanıtın oluşmasını, antikor cevabı düşük olan kişilerde ise ilk 6 ayın sonunda antikor seviyelerindeki olası değişimleri tespit etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Prof. Dr. Tanır, çalışmaya Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Fonu tarafından finansal destek sağlandığını sözlerine ekledi.