GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2019 12:21   Güncelleme : 22-06-2019 12:21

Sağlık çalışanları da 3+1 düzenlemisine alındı

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, MEB ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan sözleşmeli personelin 3+1 düzenlemesi için Meclis’e önerge verildiğinin ortaya çıkması üzerine bir açıklama yaparak, diğer kamu çalışanlarını kapsamayan böyle bir düzenlemenin vicdanları yaralayacağını ve düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti. TBMM Milli Eğitim Komisyonunda görüşülen tasarıya, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın'ın verdiği önerge ile sözleşmeli sağlık çalışanları içinde sürenin 4+2’den 3+1’e indirilmesi eklendi.

Sağlık çalışanları da 3+1 düzenlemisine alındı

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, MEB ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan sözleşmeli personelin 3+1 düzenlemesi için Meclis’e önerge verildiğinin ortaya çıkması üzerine  bir açıklama yaparak, diğer kamu çalışanlarını kapsamayan böyle bir düzenlemenin vicdanları yaralayacağını ve düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.
Taşkın, MEB ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sözleşmeli çalışan personelin 3+1 düzenlemesiyle ilgili TBMM’ne verilen önerge de diğer kamu çalışanlarının bulunmamasının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, böyle bir düzenlemenin büyük rahatsızlık yarattığını söylemiş ve dün itibariyle Meclis’te çeşitli görüşmeler de bulunmuştu.
TBMM Milli Eğitim Komisyonunda görüşülen tasarıya, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın'ın verdiği önerge ile sözleşmeli sağlık çalışanları içinde sürenin  4+2’den 3+1’e indirilmesi eklendi. Gelişme üzerine bir açıklama yapan Necip Taşkın, sözleşmeli Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile Sözleşmeli Öğretmenlerin 3+1 düzenlemesi ile 3 yıl sözleşmeli 1 yıl kadroya atandıktan sonra bulunduğu yerde görev yapıp tayin isteme hakkına sağlık çalışanlarının da kavuştuğunu belirterek şöyle dedi:  “AK Parti tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen kanun teklifine sağlık çalışanları da eklendi. Sağlık çalışanları için bu düzenleme çok önemlidir. Ailesinden uzakta görev yapan sağlık çalışanlarının ailelerinin bir araya gelebilmesi açısından sevindirici bir düzenleme oldu.  Zira sağlık hizmetlerinin 24 saat esasına göre çalışmaları nedeniyle görev sorumluluğu ağır, yorucu ve yıpratıcı olduğu da göz önüne alınırsa,sağlık çalışanları açısından 3+1’in önemi çok büyüktür. Sağlık çalışanları bunu hak etmişlerdi. Bu düzenleme daha önce 4+2 şeklindeydi. Tüm kurumlarda da bu şekilde devam edilmektedir. Ancak sendika olarak tüm kamu çalışanlarını kapsayacak bir düzenlemeden yanayız. Hiç kimseye haksızlık yapılmamalıdır. Adil olunması gerektiğini düşünüyoruz. Sağlık çalışanları açısından sevindirici ve memnuniyet verici olan bu gelişmenin tüm sağlık camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Talebimizi dinleyen ve yakın ilgi ve alaka göstererek derhal gereğini yapan Sayın Milletvekillerimize de teşekkür ediyorum.”