GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 12:01   Güncelleme : 25-04-2021 12:17

RUMLAR'IN NİYETİ BELLİ DE KIBRISLI TÜRKLER'İ ANLAMAK ZOR

Annan Planı referandumunun yıl dönümünde KKTC’de ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) aynı saatlerde “Federasyon Yolunda Birlikte” mitingleri düzenlendi. Ada’nın her iki tarafından toplam 113 sivil toplum örgütü ve siyasi partinin destek verdiği mitingde Kıbrıs’ta “Federasyon” çağrısı yapıldı. Bu Memleket Bizim Platformu tarafından Lefkoşa’da mitingde okunan bildiride "Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde yeniden birleşme ve barış isteği konusunda benzeri görülmemiş bir kararlılık göstermektedirler” açıklaması yapıldı. .

RUMLAR'IN NİYETİ BELLİ DE KIBRISLI TÜRKLER'İ ANLAMAK ZOR

NAİF KAÇMAZ

Annan Planı referandumunun yıl dönümünde KKTC’de ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) aynı saatlerde “Federasyon Yolunda Birlikte” mitingleri düzenlendi. Ada’nın her iki tarafından toplam 113 sivil toplum örgütü ve siyasi partinin destek verdiği mitingde Kıbrıs’ta “Federasyon” çağrısı yapıldı. Bu Memleket Bizim Platformu tarafından Lefkoşa’da mitingde okunan bildiride "Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde yeniden birleşme ve barış isteği konusunda benzeri görülmemiş bir kararlılık göstermektedirler” açıklaması yapıldı.

Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm için 2004 yılında dönemin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ismi ile anılan “Annan planının” yıl dönümünde Kıbrıs’ın Türk ve Rum tarafından toplam 113 sivil toplum kuruluşu eş zamanlı miting yaparak Ada’da Federasyona dayalı çözüm çağrısında bulundu. KKTC’de Lefkoşa İnönü Meydanı'nda, Bu Memleket Bizim Platformu tarafından düzenlenen mitingde şu açıklama yapıldı:

“Burada toplanan kitle Bu Memleket Bizim Platformu adına pek çok farklılıklarımızla beraber bir birliğimiz var o da yurdumuz bizim başka bir ülkemiz yok. Ve buradaki herkes federal Kıbrıs, birleşik bağımsız bir Kıbrıs için ortak bir yurt için el ele vererek kenetlendi. Bizim ortaklığımız bu. Kıbrıs’ta barış bu nedenle engellenemez."

"BÖLÜNME BURAYA KADAR"

Ada’nın Rum Yönetimi tarafındaki Lefkoşa’daki (Nikosia) miting ise “Federasyon Yolunda Birlik Hareketi” tarafından düzenlendi. Rum tarafından gelen görüntülerde miting alanına doğru yürüyüş yapanlar ellerinde Rumca ve Türkçe Pankartlar taşıdığı görüldü. Pankartlarda “Kadınlar sınırları ve milliyetçiliği yıkıyor", "Bölünme buraya kadar" ve "Başka bir dünya için yeniden birleşmek için omuz omuza” sloganları yer aldı.

"RUMLAR VE TÜRKLER BİRLİKTE HAREKETE GEÇİYOR"

Ada’nın her iki yakasında eş zamanlı mitingde bir de bildiri açıklandı. Taleplerin yer aldığı bildiride BM nezdinde Ada’da kalıcı çözüm için tekrar müzakerelerin başlaması istendi. Federasyon talebi şu sözlerle yinelendi:

“BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitlik temelinde, İki bölgeli, İki toplumlu bir Federasyon çatısı altında yeniden birleşmektir. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler birlikte harekete geçiyor ve kararlılıkla, her iki taraftaki mevcut liderliğin yarattığı negatif atmosferin ötesine geçerek, üzerinde anlaşmaya varılmış olan yeniden birleşme temelinde müzakerelerin yeniden başlatılması için acil ve belirgin olumlu adımlar atılmasını talep ediyorlar. Liderlerin aksine sivil toplum federal çözümde kararlıdır."