KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 04-12-2019 09:53

Revanoğlu, Geçmişini  Bilmeyen Geleceğini Bulamaz

Mithat Ünal- Dünya Avrasaya Tarım Derneği’nin Belediye Meclis Salonunda düzenlediği  ‘Tanrı Dağları’nın Gözyaşları’ konulu konferansa katılan Gazeteci Yazar Özer Ravanoğlu,  Türk Milletinin geldiği Orta Asya’da gördüğü zulümleri ve Çin baskılarını hatırlattı, Türk Milleti’nin dünya üzerindeki etkisini gözler önüne serdi.

Revanoğlu, Geçmişini  Bilmeyen Geleceğini Bulamaz

Mithat Ünal- Dünya Avrasaya Tarım Derneği’nin Belediye Meclis Salonunda düzenlediği  ‘Tanrı Dağları’nın Gözyaşları’ konulu konferansa katılan Gazeteci Yazar Özer Ravanoğlu,  Türk Milletinin geldiği Orta Asya’da gördüğü zulümleri ve Çin baskılarını hatırlattı, Türk Milleti’nin dünya üzerindeki etkisini gözler önüne serdi. Dernek Başkanı ve Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ün düzenlediği konferans, Emekli İmamhatip, Mehmet Gümüş’ün sunumu ve Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, İYİ Parti İlçe Başkanı Osman Kahvecioğlu ve yönetim kurulu ile birlikte Anamur ve Silifke’den davetlilerin katıldığı konferans, 2 saat sürdü. Konferans öncesi kısa bir konuşma yapan Ahmet Şeref Gümüş, Ağabeyi Rahmetli Hüseyin Gümüş’ün ‘Türklük Dünyası’nın Dallarıyız Biz’ adlı şiirini okudu. Konferansta Doğu Türkistan da yaşananları canlı örnekleri ile anlatan Yazar Özer Revanoğlu, “Soydaşlarımızın bizden çok beklentileri var. Bu beklentilere kayıtsız kalamayız.” Dedi. Türk milletinin, adaletli ve merhametli davranmasından dolayı Dünya’nın birçok yerinde hatırı sayılır bir değer ve saygıya sahip olduğunu kaydeden Revanoğlu, günümüz gençliğinin bundan habersiz yaşadığını söyledi. Hocalarımızın, din adamlarımızın birinci anlatacağı şey, bizim İslamiyette, insana verdiğimiz değer olduğunu kaydeden Revanoğlu; “Doğu Türkistanda yaşananları kast ederek; “Orayı unutturdular bize. Geçmişimizi unutturdular.  Şurda hepiniz bir anda geçmişinizi unutun evinizi bulamazsınız. Evinizi buluyorsanız, geçmişinizi bildiğiniz içindir. Geçmişimizi bilmek ve hatırlamamızdan korkuyorlar. Onlarda biliyorlar ki bizim hareketimiz Kıbrıs Hareketi ile bitmez, okyanusları aşar. Bizim kalbimiz yüreğimiz, ona müsait çünkü. ”  ifadesini kullandı.  Tanrı Dağları’nın Güz Yaşları’nı,  Soydağlarımızın çektiği bu zulümlerden, gözyaşlarından etkilendiğini, sanki ağlıyor gibi geldiğini ifade eden Yazar Özer Revanoğlu, “Yıllarca bizim zafer türkülerimizi dinleyen Tanrı Dağı, artık bizim gözyaşlarımıza şahit oluyor.” Dedi.
konferansın sonunda ayakta alkışlanan Revanoğlu’na Dernek Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Dernek adına muz armalı bir plaket takdim etti.
Özer Revanoğlu Kimdir?
Özer Ravanoğlu; 1938 yılında Silifke’de doğdu. İlkokula Silifke’de başlayıp, Adana’da tamamladı. Ortaokul’u Adana’da tamamladıktan sonra başladığı lise eğitimini İstanbul Vefa Lisesi’nde tamamladı. 1963 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Maçka Teknik Okulu’ndan mezun oldu. 1963-1964 yıllarında Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nde; 1966-1967 yıllarında İstanbul Yol, Su, Elektrik Müdürlüğü’nde; 1968’de Adana Elektrik İşletmesi Fen Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. EMSA A.Ş.’de beş yıl çalışarak, sanayi projelerinin yapılmasına katkıda bulundu ve EMSA Export A.Ş.’de ithalat-ihracat işlerinin yürütülmesinden sorumlu oldu. 1968’den 1980 yılına kadar siyasetle aktif olarak uğraştı. İstanbul Milliyetçiler Derneği’nde ve Türk Ocakları Genel Merkezi’nde muhtelif görevlerde bulundu. 1994 yılından itibaren Kazakistan ve Kırgızistan’da çalıştı. Türk Yurdu ve Kardeş Kalemler dergilerinde bazı yazıları ve hikâyeleri yayımlandı. 2011 yılından beri AVRASYA Yazarlar Birliği üyesidir.