TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 05-05-2021 15:07   Güncelleme : 05-05-2021 15:37

PTT’DEN ″TÜRKSAT 5A″ KONULU ANMA PULU VE İLK GÜN ZARFI

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Anonim Şirketi tarafından Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A temalı anma bloku ve ilk gün zarfı tedavüle sunuldu. .

PTT’DEN ″TÜRKSAT 5A″ KONULU ANMA PULU VE İLK GÜN ZARFI

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Anonim Şirketi tarafından Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A temalı anma bloku ve ilk gün zarfı tedavüle sunuldu.

PTT, ocak ayında uzaya fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunu konu alan anma bloku ile ilk gün zarfı bastırdı. Tanesi 3 lira olan 2 değerli puldan oluşan anma bloku ile söz konusu pula ait 8,50 lira bedelli ilk gün zarfı satışa sunuldu. 'Türksat 5A 05.05.2021 ANKARA' ibareli ilk gün damgası Ankara'daki PTT Pul Müzesi'nde kullandırılmaya başlandı.

PTT'den yapılan açıklamada, koronavirüs salgınından dolayı toplum sağlığını korumaya destek olmak, PTT iş yerlerinde yoğunluk yaşanmasını önlemek ve müşterilerin filatelik işlemlerini PTT iş yerlerine gelmeden yapabilmeleri için önlem alındığı bildirildi. Buna göre bugün (5 Mayıs) satışa sunulan ilk gün zarfını posta damgası ile talep eden müşterilere, www.filateli.gov.tr adresinden ürünün tedavül tarihi itibari ile 6 ay içerisinde satın alınması halinde posta damgalı olarak gönderilebileceği ifade edildi. 

Ayrıca, müşteriler tarafından hazırlanan filatelik ürünler için posta damgası tatbik talepleri, 3 ay içerisinde PTT AŞ’ye iletildiği takdirde karşılanabilecek.