GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-11-2022 09:05

Powell onaylayacak mı

İşlem gününün Şükran günü Tatili nedeniyle az olduğu geçen hafta, ABD ve Avrupa'da faiz artırımlarının hızının yakında yavaşlayabileceğinin doğrulanmasının ardından finans piyasaları bir kez daha olumlu bir haftalık performans kaydetti.

Powell onaylayacak mı

İşlem gününün Şükran günü Tatili nedeniyle az olduğu geçen hafta, ABD ve Avrupa'da faiz artırımlarının hızının yakında yavaşlayabileceğinin doğrulanmasının ardından finans piyasaları bir kez daha olumlu bir haftalık performans kaydetti. Ancak merkez bankaları, enflasyonu dizginlemek için hala gidilecek bir yol olduğunu ve daha fazla faiz artırımının gerekli olacağı konusunda uyarıda bulunmaktan geri kalmadı.

Kasım ayı Avrupa PMI göstergeleri ekonomistlerin beklediğinden daha iyi. ABD'de zayıf kalmaya devam ediyor, ancak dayanıklı mal siparişleri beklenenden daha güçlü ve tüketici duyarlılığı artıyor. Diğer taraftan ise; yatırımcılar son Fed toplantısının tutanaklarını memnuniyetle karşıladılar. Çünkü: Merkez bankasının faiz artırımlarının hızına ilişkin duruşunda daha az katı hale geldiğine dair işaretler gördüler. Bu hafta Çarşamba günü Jerome Powell’ın konuşmasıyla bu beklenti ya doğrulanacak ya da reddedilecek.

Avrupa para birimi Cuma günü 1.04$'ın altına düşmeden önce dolar karşısında 1.0418 görürken, Amerika Birleşik Devletleri'nde tahvil piyasası, ABD merkez bankasının faiz artırımlarındaki yavaşlamanın melodisini çalmaya devam ediyor. 10 yıllıklar, bir hafta önceki %3,78'den %3,71'e geldi. Avrupa'da Bond, Cuma günkü keskin toparlanmasına rağmen 10 yıllıklar hala %2'nin altında. Fransız OAT %2,4 civarında.

Petrol piyasaları baskı altında kalmaya devam ediyor ve bu hafta yeniden geriliyor. Avrupa Birliği'nin Rus petrolünün fiyatını 65-70 dolarla sınırlamayı düşündüğü bildiriliyor. Rus petrolü zaten Brent'e göre önemli bir iskontoyla işlem görüyor (Urallar şu anda varil başına 67 ABD doları civarında işlem görüyor). Dolayısıyla bu tavan fiyatın Rusya üretimini çok fazla etkilememesi gerektiği sonucuna varabiliriz. Bu nedenle petrol fiyatlarının son günlerdeki zayıflığını kısmen açıklayan, önümüzdeki aylarda önemli ölçüde düşmesi beklenmiyor. Brent yaklaşık 86$'dan ve USA WTI varil başına 79$’dan işlem görüyor.

Bu haftanın gündemine baktığımızda ise; ABD’de Salı günü tüketici güven endeksi, Çarşamba Avrupa'da Kasım ayı enflasyonuna ilişkin ilk tahmin, üçüncü çeyrekte ABD GSYİH'sına ilişkin yeni bir tahmin, iş fırsatlarına ilişkin JOLTS anketi ve Jerome Powell'ın konuşmasını takip edeceğiz. Perşembe günü ABD'de PCE enflasyonu, Ekim kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ve ISM üretimi, Cuma günü ise Lagarde'ın bir konuşmasını ve ABD'nin Kasım ayı istihdam rakamları ön planda olacak.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı : Yastık altındaki fiziki altınları ekonomiye kazandırmak için 1 Mart 2022 itibarıyla başlattığımız Altın Tasarruf Ekosistemi’ne vatandaşlarımızın ilgisi artarak devam ediyor. Bu kapsamda, 23 Kasım 2022 tarihine kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplanmıştır.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye için 2022 yılı takviminde yer alan değerlendirme tarihi olan 25 Kasım Cuma günü kredi notuyla ilgili bir rapor yayımlamadı. Moody's, halihazırda Türkiye'nin kredi notunu "durağan" görünüm ile "B3" olarak değerlendiriyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu CI Ratings, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti. Türkiye'nin uzun dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notları "B+" olarak teyit edildi. Kuruluş kısa dönem notlarını ise "B" olarak onayladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 21 ildeki 18 araziyi rüzgar enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan etti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve İrlanda Merkez Bankası Başkanı Gabriel Makhlouf, gelecek yıl daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olması halinde ECB'nin büyük olasılıkla daha küçük oranlı faiz artırımlarına yöneleceğini söyledi.

Çin'de sanayi şirketlerinin karları, COVID-19 salgınının etkisi ile Ocak-Ekim döneminde düştü. Sanayi şirketlerinin karları yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı döneminin yüzde 3,0 gerisinde kaldı

Goldman Sachs, Çin'in Sıfır COVID politikasını beklenenden daha erken, Nisan ayından önce sona erdirebileceğini, COVID tedbirlerine karşı ülke genelinde yapılan protestolar nedeniyle Sıfır COVID politikasından düzensiz bir çıkış yaşanması olasılığı bulunduğunu savundu.

İngiltere'de Ekim ayında gayrimenkul piyasası aktivitesi duraksadı ve konut fiyatlarında büyüme Şubat 2020'den bu yana görülen en yavaş seviyeye indi. Ekim ayında konutlar için alıcı talebi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 gerilerken, satış hacmi de geçen yıla göre yüzde 28 düştü.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Mark Harper, hızla yükselen enflasyonu kontrol altında tutmak amacıyla kamu sektöründe ücret artışını enflasyonun altında tutacaklarını söyledi

Sensormatic Solutions tarafından derlenen verilere göre, İngiltere'de Black Friday alışverişine çıkanların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 arttı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi