GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2022 09:15

Piyasaların yönü

Geçen hafta endeks aşağı yönlü düşüşünü devam ettirdi ve haftayı yatay seyir ile devam ettirmektedir.

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen hafta endeks aşağı yönlü düşüşünü devam ettirdi ve haftayı yatay seyir ile devam ettirmektedir. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. Rusya’nın en son kısmi seferberlik ilan etmesi ve İran içinde görülen protestolar global bazda bir jeopolitik riske işaret etmektedir.

 

USDTRY… Güne 18.44 TL seviyelerinde başlayan kur, yukarı yönlü seyretmektedir. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi ve jeopolitik risk olumsuz bir etkenler olmaya devam etmektedir. FED enflasyonu baskılamak adına dün 3. Kez 75 baz puanlık faiz artırımı kararı aldı. TCMB geçen hafta açıkladığı faiz kararında 100 baz puan indirerek faiz oranını %12 seviyesine indirdir.

 

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite yatay seyretmektedir. Sabah saatlerinde parite 17.68 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Bu risklerin üzerine ayrıca Rusya’nın kısmi seferberlik ilan etmesi bölge açısından jeopolitik riske işaret etmektedir. Enflasyon halen en önemli risk unsuru olarak global bazda varlığını devam ettirmektedir. EUR tarafında değer kaybı hızlanarak 0.9500 seviyelerini test etmektedir. Rusya tarafından gerçekleşen enerji krizinde Almanya alternatif çözüm olarak tekrardan nükleer enerjiye doğru yönelebileceği konusunda demeçler bulunmaktadır. Diğer Avrupa ülkeleri de bu trendi takip edebileceği beklenmektedir.

 

XAUUSD… Global bazda artan jeopolitik gerilim, altını orta vade de tekrar yukarı yönlü ivmelendirmiştir. Global ekonominin toparlanamama riski hali hazırda bulunurken, Ukrayna-Rusya dışında olası jeopolitik riskler ve bunun global yansımaları bu ihtimali güçlendirmektedir.

 

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde gram altın da yatay seyrini sürdürmektedir. Rusya/Ukrayna bazlı gerilim halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 965 TL seviyelerini görmektedir.

 

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. OPEC tarafında üretim artışı ve arz sorunları ve Rusya tarafında jeopolitik riskler Brent Petrolü yukarı yönlü taşıma baskısını uzun vadeli devam ettirmektedir.

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı yüksek enflasyon görünümü risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Mevcut küresel riskler önemini korumaktadır. Rusya bazlı riskler ve FED faiz artırımı endeksi aşağı yönlü baskılamaya devam edecektir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi