EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-06-2022 10:14

Piyasaların yönü

Geçen hafta endeks haftayı düşüş ile tamamladı ve haftaya düşüş ile başladı. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir.

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen hafta endeks haftayı düşüş ile tamamladı ve haftaya düşüş ile başladı. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. Hafta içinde İTO Mayıs ayı için enflsayonu %87,35 olarak açıkladı. Mevcut artış son 24 yılın en yüksek artışı oldu. Geçen hafta TÜİK TÜFE/ÜFE rakamlarını açıkladı. Mayıs ayı için açıklanan TÜFE aylık bazda 2,98% artış gösterirken yıllık bazda ise bu rakam 73,50% olarak kaydedildi. Yünanistan ile olan gerilim ve Suriye’de olabilecek olası bir operasyon yurtiçi riskleri yukarı yönlü etkilemektedir.

 

 

USDTRY… Güne 17.35 TL seviyelerinde başlayan kur, Rusya Ukrayna savaşı ve enflasyonist bakıların gölgesinde uzunca bir süre devam eden yatay seyrini bitirmiş olup, ilk kez psikolojik direnç olan 15 TL’yi yukarı yönlü kırmış durumda ve yükselişini devam ettirmektedir. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Geçen haftalarda ABD TÜFE verisi 41 yılın zirvesini görerek yıllık bazda 8,6% olarak açıklandı. Bununla birlikte FED 28 yılın en sert faiz artışını yaparak faiz oranını 1,50-1,75 seviyesine çıkardı. Bugün gözler TCMB faiz kararında olacaktır.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite yukarı yönlü hareketine uzun bir süre sonra tekrardan başlamıştır. Sabah saatlerinde parite 18.36 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. En son Japonya ve İsviçre’de Rusya’ya yaptırım konusunda adım attılar. AMB’li yetkililer, Rusya savaşının ekomomi için büyük bir şok olduğunu belirttiler ve Temmuz dönemi için faizi pozitif seviyeye çıkarabileceklerinin sinyalini verdiler. Enflasyon halen en önemli risk unsuru olarak global bazda varlığını devam ettirmektedir.

 

 

XAUUSD… Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan jeopolitik gerilim altını orta vade de yukarı taşısa bile kısa vadeli düşüş devam etmektedir. Buna Rusya’nın girişi ile ABD+AB tarafından ek yaptırımlar ve gelmesi ve diğer ülkelerinde buna katılması daha da etkilemektedir. Global ekonominin toparlanamama riski hali hazırda bulunurken, jeopolitik risklerin desteği ile altını orta vadeli olarak güçlenmektedir.

 

 

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde ons altının yükselişi gram altınıda yukarı yönlü etkilemiştir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 1024 TL seviyelerini görmektedir.

 

 

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. OPEC tarafından geçen haftalarda üretim artışı ve arz sorunlarını giderici açıklamaların ardından düşen petrol, gelen Rusya tarafından jeopolitik riskleri artıran haberleri tekrardan Brent Petrolü yukarı yönlü taşıma baskısı devam etmektedir.

 

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı yüksek enflasyon görünümü risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Endeks tarafında ise uzun süreli satış baskısı devam etmektedir. En son FED’in 75 baz puan faizi artırması piyasayı rahatlatmış gözükse bile mevcut riskler önemini korumaktadır.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin