GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2022 15:33

Piyasalardaki son gelişmeler

Küresel piyasalara paralel olarak güne hafif satıcılı başlayan BİST100 endeksi, FROTO önderliğinde alıcılı seyre yöneldi.

Piyasalardaki son gelişmeler

Küresel piyasalara paralel olarak güne hafif satıcılı başlayan BİST100 endeksi, FROTO önderliğinde alıcılı seyre yöneldi. Endeks, AB’nin Ford Otosan’ın Ford Romanya’yı satın almasına izin verdiği haberlerinin ardından gün içindeki en yüksek seviyesini gördü. 22 g HO’nun geçtiği 2.510 seviyesinin üstünde kalındıkça pozitif görüşümüz devam ediyor. Demir çelik sektörü paylarındaki baskı devam ediyor. Rusya – Ukrayna gerginliğiyle birlikte sert yükselen çelik ve hurda fiyatları, bu dönemde gerilerken, fiyatlardaki gerileme metal ana sanayi sektörü paylarını baskılıyor. Ayrıca global resesyon endişesi çelik ve hurdaya olan talebin azalacağına yönelik fiyatlamalar, endekste ağırlığı yüksek olan şirketleri satıcılı seyre yöneltiyor. Rusya – Ukrayna ile yükselen çelik ve hurda fiyatlarının bu dönemlerde geri çekilip normalleşmesi beklenirken, piyasanın resesyona ek olarak fiyatlardaki düşüşü sert bulması sektörü baskılıyor. İleriki dönemde çelik fiyatlarının yükselmesi beklenirken, resesyonun ayyuka çıktığı bir ortamda metal ana sektörü tarafında temkinli olunması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak ağırlığı yüksek olan şirketlerin (EREGL, KRDMD) rasyolarının da güçlü olması ve kur tarafındaki yükseliş ile bu durumu satışlarına yansıtabilmeleri nedenleriyle orta vadede beğenmeye devam ediyoruz.

Brent petrol tarafındaki günlük düşüş de devam ediyor. Wall Street’te büyüme beklentilerinin düşürülmesi yüksek enflasyonun devam edeceği ön görüsü ile resesyon endişesi, brent petrolü baskılıyor

Ons altın ise 1.839 seviyesinden işlem görüyor. Ekonomilerin stabil durumlarda işlediği dönemlerde güvenli liman olarak adlandırılan ons altın, ülkelerden gelen sıkılaşma adımlarına paralel olarak artan faizler ile baskılanıyor. Ancak riski varlıklardan çıkışların hızlanması ile güvenli limanlara geçişlerin hızlandığını gözlemliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin