EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-06-2022 10:56

Piyasalarda bugün

Dün ABD’de Fed Başkanı Powell’in açıklamaları takip edildi. Powell, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmaya devam edeceklerini belirtirken Fed üyelerinin çeşitli şoklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Piyasalarda bugün

Dün ABD’de Fed Başkanı Powell’in açıklamaları takip edildi. Powell, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmaya devam edeceklerini belirtirken Fed üyelerinin çeşitli şoklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Powell’ın konuşması büyük ölçüde geçen haftaki faiz kararında verdiği mesajları yeniden vurguladı. Fed geçtiğimiz hafta 1994’ten bu yana ilk kez tek seferde 75 baz puanlık faiz artışı yapmış ve faiz bandını %1,5- %1,75’e yükseltmişti. Yapılan açıklama piyasalardaki resesyon endişelerini körüklerken, bir sonraki Fed toplantılarında açıklanacak faiz oranları için beklentileri yükseltti. Bugün ABD piyasalarında riskli varlıklarda çıkışlar gözlemleniyor.

Dün Avrupa tarafında da Merkez Bankası toplantısı sonrası açıklamalar takip edildi. Buna göre Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesinde 1970’lerdeki gibi bir stagflasyon beklemediklerini bildirdi. Toplantıda yüksek enflasyon beklentilerine dikkat çekilerek ekonomik aktivitenin gelecek yıl artacağı ve 2023 yılının ikinci yarısında enflasyonun %2'nin altına gerileyeceği ifade edildi. Merkez Bankası üyelerinden Guinos, bankanın yüksek borçlu ülkelere yardım için çıkartacağı yeni aracın bir süredir yüksek seyreden enflasyonla mücadeleye engel olmaması gerektiğini belirtti. Guindos, yeni aracın detaylarının Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’nde görüşülmediğini fakat buna bağlı olacak herhangi bir durumun tartışılacağını söyledi.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin