GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2022 09:13

Piyasa gündemi

Küresel piyasalarda, güçlenen dolar ve resesyon endişeleri, risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Piyasa gündemi

Küresel piyasalarda, güçlenen dolar ve resesyon endişeleri, risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Dünkü yükseliş sonrası bu sabah dolarda sınırlı bir düşüş izleniyor. Ancak dolardaki oynaklık sürdüğü için bugünde seyri, takip edilebilir. Avrupa, ABD ve İngiltere Merkez Bankaları üyelerinin konuşmalarından gelen faiz artışını destekleyici mesajlar, piyasaları tedirgin ediyor. Bugün içinde ABD ve Avrupa Merkez Bankası başkanlarının konuşmaları takip edilecek. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    14:30 ABD – Fed Powell'ın Konuşması Önem: Yüksek
•    17:00 ABD – Tüketici Güven Endeksi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Haftanın ilk işlem günü Fed sonrası zayıf başlayan risk iştahı gün sonuna doğru toparlama kaydetse de genel itibari ile zayıf kalmaya devam ediyor. Endeks cephesinde bankacılık sektörü öncülüğünde yüksek volatilite ön plandaydı. Önümüzdeki süreçte Eylül vadeli sözleşmelerin vade sonu olması nedeniyle sektör hisse bazlı hareketlerin ve volatilitenin devam etmesi söz konusu olabilir. BIST-100 Endeksi dün %0,65 oranında kayıpla günü 3.260,15 puandan tamamladı. ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı görünüm yaşanırken, Asya piyasalarında karışık seyir hakim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,43 – 18,46 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 18,46’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Endekste hisse bazlı hareketler ön plana çıkarken, bu hareketler gün içinde dalgalı bir seyir yaşanmasına neden oluyor. Cuma günü eylül vadeli sözleşmelerde vade sonu olması nedeniyle özellikle pay vadelide de işlem gören hisselerde volatilite daha da artabilir. Bu nedenle endeksten ziyade hisse bazlı seviyelerin daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Endeks özelinde ise aşağıda 3.220 ve 3.150 ilk önemli destekler. Bu seviyeler altına sarkılmadığı sürece satışların karşılanacağını düşünüyoruz. Ancak herhangi bir sebeple buranın altına sarkılacak olur ise satışlar panik boyutuna ulaşabilir. Yukarıda ise 3.315 ve devamında 3.365 ilk güçlü dirençler olarak izlenebilir.        

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi