EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-06-2022 08:48

Piyasa gelişmeleri

Birkaç aydır para politikasını sabit tutan Merkez Bankası, bu evrede artan enflasyon oranlarına karşı herhangi bir ana politika aracını devreye koymamıştır.

Piyasa gelişmeleri

Birkaç aydır para politikasını sabit tutan Merkez Bankası, bu evrede artan enflasyon oranlarına karşı herhangi bir ana politika aracını devreye koymamıştır. Bu doğrultuda, para politikasının bütün fonksiyonlarını liraizasyon stratejisine devreden Merkez bankasının ortaya bir tepki mekanizması koyması yönünde bir U dönüşü hamlesi yapmasını beklemiyoruz. Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştirilecek toplantısında faiz oranlarında bir değişim yapmamasını ve gevşek para politikası zeminini sürdürmesini öngörüyoruz.

Bugün Fed Başkanı Powell’ın 17:00’de senatoda konuşması bekleniyor. Dün ABD piyasaları kayıplarını büyük oranda silerek, günü sınırlı satışlarla tamamladı. Bu sabah ise küresel piyasalarda görünüm yatay. BIST ise dün günü yatay konumda 2574 seviyesinde tamamladı, XBANK %0.68 kayıp gösterdi. Endeksin güne sınırlı alımlarla başlamasını bekliyoruz.

İZLENECEKLER

—14:00 – TCMB Faiz Kararı (bekl: %14.00)

ŞİRKET HABERLERİ

—SAHOL hisse geri alım programında dün TL20.38 fiyat ortalamasıyla toplam 250bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

—PAPIL dün hisse geri alım programı kapsamında TL14.06 fiyat ortalamasıyla toplam 10bin adet pay alımı yapıldığını açıkladı.

— Borsa İstanbul yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirilecek olan endeks değişikliklerini açıkladı. Buna göre BIST30’da değişiklik olmazken; BIST50’ye AEFES, AKSA, ISGYO, OYKC alındı, BASGZ, BERA, KARSN, TURSG çıkarıldı

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin