GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2022 08:57

Piyasa enerjisi büyüktür

Rusya, Kuzey Akım 1 boru hattı boyunca Almanya'ya gaz akışını süresiz olarak durdurdu, ilk başta bir kompresör istasyonundaki petrol sızıntısı var ve boru hattının Siemens Energy arızalı ekipmanı tamir edene kadar sevkiyata devam etmeyeceğini açıklandı sonrasında ise batı tarafından uygulanan yaptırımlara bağlandı.

Piyasa enerjisi büyüktür

Rusya, Kuzey Akım 1 boru hattı boyunca Almanya'ya gaz akışını süresiz olarak durdurdu, ilk başta bir kompresör istasyonundaki petrol sızıntısı var ve boru hattının Siemens Energy arızalı ekipmanı tamir edene kadar sevkiyata devam etmeyeceğini açıklandı sonrasında ise batı tarafından uygulanan yaptırımlara bağlandı. OPEC+ dün yaptığı toplantıda Ekim ayında üretimin günlük 100 bin varil azaltılmasını kararlaştırırken, üretim artırımı kararı almasının arkasında yatan nedenin ise küresel ekonomik büyümeye yönelik zayıf beklentiler oldu. OPEC+ talebi çok yakından takip etmekte ve petrol fiyatlarında taban fiyatı oluşturmak için arzı yönetmeye çalışıyor. Çin'in bazı bölgelerinde yenilenen karantinalar nedeniyle daha zayıf bir petrol talebi görünümünün yanı sıra Rusya petrol ihracatına tavan fiyat koyma anlaşması bu karar gizli ana etmen. Rusya enerji bakanı Shulginov, Vladivostok'taki Doğu Ekonomik Forumu'nda gazetecilere verdiği demeçte, Rusya'dan gelen petrol fiyatlarına cevaben, bu ülkenin Asya'ya daha fazla sevkiyat yapacağını söylemişti. Opec+ kararı sonrası Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.9 düşüşle varil başına 94.93 usd’ye geriledi. Çin Merkez bankası ise, yuan’ın zayıflığını sınırlamaya yardımcı olmak için finans kurumlarının tutması gereken döviz rezervinin miktarını döviz zorunlu karşılık oranını (RRR) 15 Eylül’den itibaren %8'den %6'ya indirerek azaltacağını açıkladı. Sabahın Asya’ya ait en önemli gündemi , piyasaların 50 baz puanlık bir faiz artışı beklediği Avustralya merkez bankası toplantısıydı ve Avustralya Merkez Bankası faiz oranını beklenti dahilinde 50 baz puan artırarak %2,35’e yükseltti. RBA, böylece son 5 toplantısında toplam 225 baz puan faiz artırmış oldu. RBA açıklamasında fiyat artışlarının önümüzdeki aylarda da sürmesinin beklendiği belirtilerek, enflasyonun yıl sonunda zirve yaptıktan sonra (mevcut durumda %6,1),hedef aralık olan yüzde 2-3 seviyesine doğru gerilemesinin beklediğini açıkladı. Asya piyasasından euro, Rus gazının olmadığı bir kış beklentisinin çökmesiyle dün 0,9876 dolar ile yirmi yılın en düşük seviyesini gördükten sonra %0,3 artışla 0,99545 dolardan işlem görmekte. Dolar endeksi 110.27'ye kadar yükseldikten sonra %0.06 düşüşle 109.53 seviyelerinde.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün aldığımız yeni bir kararla da vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçlarını tasfiye ediyoruz. Buna göre 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve böylece tasfiyesini sağlıyoruz" dedi.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, kışın muhtemel enerji sıkıntısına karşı, ülkede kalan 3 nükleer santralden 2’sinin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak tutulacağını duyurdu.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Catherine Mann, BoE'nin enflasyon bekleyişlerini kontrol altına odaklanması gerektiğini söyledi. İngiltere'nin faizleri daha hızlı ve güçlü şekilde artırması gerekebilir dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak, OPEC+'nın Ekim ayı için üretim artırımı kararı almasının arkasında yatan nedenin küresel ekonomik büyümeye yönelik zayıf beklentiler olduğunu söyledi.

Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov, Rusya'nın G7'nin Rus petrolüne fiyat sınırı uygulama kararına yanıt olarak Asya'ya daha fazla petrol göndereceğini söyledi.

İngiltere'de yüksek enflasyonun etkileri perakende satışlarda kendini göstermeye başladı. Tüketicilerin giyim eşyası ve zorunlu olmayan ürünleri almayı ötelemeleri perakende satışlarda büyümenin yavaşlamasına yol açtı.

Avustralya Merkez Bankası faiz oranını 50 baz puan artırdı ve faiz oranını %2,35’e çıkardı.

İngiltere'de Muhafazakar Parti lideri seçilen Truss, Kraliçe Elizabeth ile görüşecek.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi