TANITIM
Giriş Tarihi : 15-06-2021 12:59

Pirelli Türkiye, ‘Everesting’ iletişim kampanyası ile dünyada bir ilke imza attı

Pirelli Türkiye, Cinturato ailesinin en yeni üyelerinden biri olan Cinturato All Season SF2 lastikleri ile dünyada bir ilke imza atarak, standart bir otomobil ile 8.848 metrelik ‘Everesting’ meydan okumasını tamamladı..

Pirelli Türkiye, ‘Everesting’ iletişim kampanyası ile dünyada bir ilke imza attı

Pirelli Türkiye, Cinturato ailesinin en yeni üyelerinden biri olan Cinturato All Season SF2 lastikleri ile dünyada bir ilke imza atarak, standart bir otomobil ile 8.848 metrelik Everesting’ meydan okumasını tamamladı. 

 

Pirellinin yeni dört mevsim lastikleri Cinturato All Season SF2nin sürüş güvenliği, dayanıklılığı ve güçlü arazi performansı, dünyada standart bir otomobil ile ilk kez gerçekleştirilen 8.848 metrelik ‘Everesting’ meydan okumasıyla tescillendi. 

 

29-30 Mayıs tarihlerinde Artvindeki 1.985 metrelik Genya Dağı’nda gerçekleştirilen meydan okuma, zorlu yol, iklim ve coğrafi koşullara rağmen 4 saat 20 dakika 25 saniye 42 saliselik bir sürede başarıyla tamamlandı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunun (TOSFED) denetiminde gerçekleşen, duayen otomotiv gazetecisi ve Autobest Jüri Üyesi Okan Altan, Fiat Motor Sporları’nın resmi pilotu Fatih Kara, Artvinde bulunan 1.985 metrelik Atabarı Kayak Merkezi’nin üstündeki Genya Dağı’na tek seferde, 5 kez tekrar yaparak tırmanmayı başardı. 

 

Gün içinde 4 mevsimi yaşandığı zorlu Artvin yollarında ‘Everesting’

 

‘Everesting’ tırmanışı için Artvinde Çoruh nehrinin kıyısından Atabarı Kayak Merkezinin üstündeki Genya Zirvesine doğru tam 50 keskin viraja sahip 24 kilometre uzunluğunda bir rota belirlendi.  190 metredeki rakımdan 1.985 metreye tam 5 kez tırmanılırken, her seferinde 1.795 metrelik irtifa kazanıldı ve Everest Dağı’nın 8.848 metredeki zirvesinin yüksekliği aşıldı. Soğuk iklimlerde dik tırmanışlar ve aşırı sıcaklıkların otomobillerde lastiklerin önemini ortaya çıkardığı göz önüne alınırsa, ‘Everesting’ Meydan Okuması için, tırmanışta ve inişte yaklaşık 8 kilometrelik meskun mahal geçişleri 50 ile 90 km/h hız aralığında geçildi. 

 

Tırmanma süresi boyunca Artvin şehir merkezinden Atabarı Kayak Merkezi yönündeki yollar trafiğe kapatıldı ve 216 kmlik, 2 gün süren mücadelenin her anı farklı açılardan videoya çekildi. Everesting Meydan Okuması, 2014 yılından itibaren resmi olarak dünyaca ünlü bisikletçiler ve koşucular tarafından dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştiriliyor. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı