GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2022 14:03

Petrolde resesyon baskısı

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya başlattığı saldırıdan bu yana enerji ve gıda fiyatları piyasalara doğrudan veya dolaylı olarak yön veren başlık haline geldi.

Petrolde resesyon baskısı

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya başlattığı saldırıdan bu yana enerji ve gıda fiyatları piyasalara doğrudan veya dolaylı olarak yön veren başlık haline geldi. Yükselen fiyatlar, salgından kurtulmaya çalışan ekonomilere bir çelme daha taktı. Başta Fed olmak üzere büyük merkez bankaları da jeopolitik gelişmelere dayalı fiyatları etkileyemeyecekleri halde, agresif sıkılaştırıcı önlemlerle birlikte talep kanadını zayıflatmaya çalışıyor.

Ancak bu çabaya karşılık, dünyanın salgın ve savaş dönemiyle mücadelesi bitmediği için ekonomilerin toparlanma sürecine de sekte vurulacağı artık gittikçe somutlaşan bir hale bürünüyor. Resesyon riski artık politika yapıcıların da net şekilde ifade ettiği bir durum haline geldi. Özellikle üçüncü çeyrek ve 2023 dönemi için daha karamsar bir süreç piyasaları bekliyor gibi görünüyor.

OPEC Haziran ayı raporuna göre 2022’nin ilk çeyreğiyle birlikte, kısıtlamaların kalkmasının pozitif etkisi petrol talebini artırdı. 2022 yılın talebinin önceki yıla göre 3% civarında artması bekleniyor. Ancak tam burada resesyon riski devreye giriyor.

“1 eklenecek”

OPEC’e göre küresel büyüme tahminleri önceki aya göre değişiklik göstermedi. ABD için ise 2022 büyüme tahmini 3,2%’den 3%’e çekildi. Çin için ise değişiklik yapılmadı.

Dünya Bankası ise küresel büyümenin 2022 yılında 2,9% olacağını öngörüyor. ABD için aynı dönemde büyüme tahmini ise 2,2%.

Kurumlar arasında tahminler değişebiliyor. Ancak OPEC raporunun resesyon riskine göre bir miktar iyimser kaldığı söylenebilir.

Sonuç itibariyle artan enflasyon, buna karşı uygulanan agresif sıkı para politikaları ve yine buna karşı oluşan resesyon riskini takip ediyoruz. Önce Fed beklentilerine ilişkin son duruma göz atalım.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin