GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2020 11:51   Güncelleme : 30-09-2020 11:58

Pekmezin Mucizesi 72’lik Dedeyi Uçurdu

Mithat Ünal- Mersin’in Gülnar İlçesi’nde üzümün pekmez yolculuğunu anlatan 72 yaşındaki Terzi Mehmet lakaplı Mehmet Yılmaz, “Bu enerjimi pekmeze borçluyum.” Dedi ve ilerleyen yaşına rağmen 25-30 yaşındaki gençlerle hem koşuya girebildiğini, hem de güreş tutabildiğini iddia etti. Gülnar’ın Yarmasu Mahallesi sakinleri, bu mevsimin kendileri için pekmez mevsimi olduğunu ifade ederek pekmezin yolculuğunu anlattılar.‘Enerjimi Pekmezden Alıyorum’ diyen 72 Yaşındaki Mehmet Yılmaz ise, Torunu Yaşındaki Rakibini Yerer Serdi.

Pekmezin Mucizesi 72’lik Dedeyi Uçurdu

Mithat Ünal- Mersin’in Gülnar İlçesi’nde üzümün pekmez yolculuğunu anlatan 72 yaşındaki Terzi Mehmet lakaplı Mehmet Yılmaz, “Bu enerjimi pekmeze borçluyum.” Dedi ve ilerleyen yaşına rağmen 25-30 yaşındaki gençlerle hem koşuya girebildiğini, hem de güreş tutabildiğini iddia etti. Gülnar’ın Yarmasu Mahallesi sakinleri, bu mevsimin kendileri için pekmez mevsimi olduğunu ifade ederek pekmezin yolculuğunu anlattılar.‘Enerjimi Pekmezden Alıyorum’ diyen 72 Yaşındaki Mehmet Yılmaz, Torunu Yaşındaki Rakibini Yerer Serdi.
Bu güne kadar hareketli bir yaşam sürdüğünü kaydeden Mehmet Amca; “Ben 72 yaşındayım, pekmeze borçluyum  belki de bu hayatımı. O kadar inanıyorum bu pekmezin sağlıklı, sıhhatli olduğuna. Bunu da herkese tavsiye ederim, dinç kalmanız için. Ben şimdi 72 yaşındayım ama 25-30 yaşında adamlarla güreşte, koşuda her şeyde yarışabilirim ve bu pekmeze borçluyum bunuda.” Dedi. Daha sonra, 7-8 yaşındaki torunlarına pekmez yediren Mehmet Amca, kendisinin yarı yaşından bile küçük rakibi ile girdiği koşu yarışını kazanarak iddiasını ispatladı. 35 yaşındaki  Adem Karain, 72 yaşındaki rakibine yenilmeyi; “Şimdiki gençler bilmiyoruz. Eskiden beri yediği pekmezin gücü ile Mehmet Dayı bizi geçti.” Diyerek yorumladı.
Üzümün Pekmez Yolculuğu
Tavadan taşma ihtimaline karşı sürekli kepçelerle savrulan pekmezin yolculuğunu anlatan üreticilerin anlattıklarına göre, önce bağlardan toplanan üzümler, havuzlara konularak çökertme için üzerlerine bölgenin dağlarından getirilen beyaz toprak(çökertme toprağı serpiliyor. Daha sonra yeni alınmış çizmeler güzelce yıkanarak ayaklara giyiliyor ve çiğneme yöntemi ile suyu (şıra) çıkartılıyor. Buradan ayrı kazanlara konulan şıra, en az 3 saat kaynatılarak tekrar çökerme toprağına maruz bırakılıyor. İçerisindeki zararlı mineraller ve ekşisi burada giderilen şıra, şığranalara (Pekmez Fırını)  konulan 150-200 litrelik tavalara boşaltılarak en az 8 saat boyunca yüksek ateşte kaynatılıyor ve pekmez olarak sofralardaki yerini alıyor.