SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-09-2020 08:21   Güncelleme : 17-09-2020 09:13

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tekrarlayıcı biçimde ortaya çıkan yoğun huzursuzluk ve kaygıyla birlikte nefes alamama, titreme, çarpıntı, baş dönmesi, mide bulanması gibi bazı fiziksel belirtilerin yaşandığı birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen bir durumdur.

Panik Atak Tedavisi

Özellikle son dönemlerde pandeminin etkisi ile birlikte panik atak yaşama sıklığı artmıştır. Birçok kişi özellikle derin nefes alamama veya rahat nefes alamama ile başlayan panik ataklar yaşadığından panik atak tedavisi için ilgili merkezlere başvurular da artış göstermiştir.

Panik atak tedavi edilmediğinde yaşam kalitesinde ve günlük rutinde önemli bozulmalara sebep olabilmektedir. Panik atak tedavisinde psikologlardan veya psikiyatristlerden destek alınabilir. Biri ilaçsız tedavi sunarken diğeri tedavide ilaçları kullanmaktadır.

Panik Atak İlaçsız Tedavi

Panik atak ilaçsız tedavisi psikolog desteği ile olmaktadır. Psikoterapi yöntemleri kullanılarak planlanan panik atak tedavisinde farklı psikoterapi yöntemleri kullanılabilmektedir. Bilişsel davranışçı terapiler, kabul kararlılık terapisi veya emdr bunlardan bazılarıdır.

İlaçsız tedavinin en önemli avantajı hastalığı yeniden yaşama oranının oldukça düşük olmasıdır. Bu süreçte insanlar panik atakları tanımakta ve oluşmalarını nasıl önleyeceklerini öğrenmektedirler. Bir başka önemli hedef ise atakların sebep olduğu kaçınmaları ortadan kaldırmaktır. Son olarak tedavi sürecinin odaklandığı önemli noktalardan birisi de beklenti anksiyetesinin tedavisidir. Bu üç nokta sürecin temelini oluşturmaktadır.

Panik Atak Tedavisinde Online Psikolog Desteği

Online terapi veya online psikolog görüşmeleri son yıllarda giderek yaygınlaşan teknoloji destekli terapi türüdür. Görüşmeler internet üzerinden görüntülü ve sesli yapılmaktadır. Panik atak yaşayan bazı kişiler evden çıkmakta zorlandıklarından veya yurt dışında yaşadıklarından bir psikolog ile görüşme fırsatı bulamazlar. Bu gibi engellerin olduğu durumlar için online psikolog görüşmeleri etkili çözümler sağlayabilmektedir. Üstelik bu online görüşmeler yüz yüze terapiler kadar etkin sonuçlar sağlayabilmektedir.

Online terapi için doğru uzmanı seçerken psikoloğunuzun uzmanlığı ve deneyimini göz önünde bulundurduğunuz kadar danışan görüşlerini de incelemeniz faydalı olacaktır. Tüm bunları planladıktan sonra geriye sadece hayatınızı çekilmez hale getiren panik ataklardan nasıl kurtulduğunuzu izlemek kalacak. Tedavisi mümkün olan bu durumun hayatınızdaki etkilerine daha fazla katlanmadan tedavi için gerekli adımları en kısa zamanda atmayı ihmal etmeyin.