KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 30-10-2020 15:27   Güncelleme : 30-10-2020 19:55

Pandemiye Maskeli Maketleri ile Dikkat Çekti

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde   yaşayan ev hanımı bir çocuk annesi İlknur Tezcan, sokaklardan topladığı pet şişeler, gazete kağıtları, su kabakları başta olmak üzere bir çok katı atıktan yaptığı sanatsal çalışmaları satarak hem çevredeki çöpleri toplayarak çevre kirliliğini önlemeye çalışıyor, hem de ev ekonomisine katkı sağlıyor. Tezcan; “ Benim amacım pandemi döneminde maske mesafe, el yıkama, bunlara dikkat çekmekti. Geridönüşümle beraber, pandemi sürecindeki zorlukları göz önüne alarak, bu şekilde farkındalık yaratmak istedim. Umarım Faydalı olabilmişimdir.

Pandemiye Maskeli Maketleri ile Dikkat Çekti

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde   yaşayan ev hanımı bir çocuk annesi İlknur Tezcan, sokaklardan topladığı pet şişeler, gazete kağıtları, su kabakları başta olmak üzere bir çok katı atıktan yaptığı sanatsal çalışmaları satarak hem çevredeki çöpleri toplayarak çevre kirliliğini önlemeye çalışıyor, hem de ev ekonomisine katkı sağlıyor. 10 yıl önce televizyondan bu konuyu ele alan bir program izlediğini ve önce hobi olarak başladığını kaydeden İlknur Tezcan, daha sonra bu işi profesyonel olarak yapmaya başladığını söyledi. Çalışmalarını atölye haline çevirdiği evinin mutfağından yürüten İlknur Tezcan, şimdi de el emeği göz nuru geri hayat verdiği geri dönüşüm maketlerine maske takarak pandemi döneminde uymamız gereken maske, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat çekiyor.  Bunun için yaptığı tüm insan figürlerine maske takan ve maketlerin boylarına oranlı olarak sosyal mesafe koyan Tezcan, amacının hem çevrenin temiz tutulmasına katkı sağlamak, hem de pandemi dönemine dikkat çekmek olduğunu söyledi.  
Öncelikle amacının  geri dönüşümdeki mücevheri ortaya çıkarmak ve Türkiye de de ilgi görmesini ve tanınmasını sağlamak olduğunu kaydeden Tezcan; “ Benim amacım pandemi döneminde maske mesafe, el yıkama, bunlara dikkat çekmekti. Geridönüşümle beraber, pandemi sürecindeki zorlukları göz önüne alarak, bu şekilde farkındalık yaratmak istedim. Umarım Faydalı ollabilmişimdir.
Çoğumuzun çöp diye kullanmadığı atıkları ben değerlendiriyorum. Geri dönüşümden dolayı, atıklar, gazete kağıtları, plastik şişeler özellikle. Bunları değerlendirip, hem hediyelik eşya olarak arkadaşlara hediye ediyorum, hem de bu ürünleri satarak kazanç sağlıyorum. 10 yıldır yapıyorum, izlediğim bir video sonucunda, sadece bir sepetle başladım bu işe, daha sonrasında dediğim gibi hoşuma gitti, arkadaşlardan, çevreden, eşten dosttan küçük küçül parça parça halinde, şişeler olsun, gazete kağıtları olsun, birşeltirerek bu duruma geldim. Festivallerde yer aldım, instegram üzerinden, daha doğrusu sosyal medya üzerinden satış yapmaya başladım. Atölyemde bu tarz şeyleri yapmaya devam ediyorum ve geliştirmeye de devam edeceğim kendimi. ” Dedi.
Kendimden örnek vermem gerekirse 2010 yılında izlediğim yabancı bir video sonucu sadece küçük bir sepetle başladığım bu hobi şu an benim asıl mesleğim haline geldi. Neler mi yapıyorum? Retro araba, Motorsiklet, Bisiklet, Resim çerçevesi,Tablo, Duvar saati, Kalemlik, Abajur, Hayvan figürlü sepet, Afrikalı kadın yaptıklarımdan bir kaçı.” Dedi. Hayal gücü  zorlanırsa daha birçok şeyin yapılabileceğine dikkat çeken İlknur Tezcan: “Günlük kullanıp işi biten kağıtları çöpe attığımız zaman bunun kimseye bir faydası olmuyor. Aksine doğayı kirlettiği için birçok alanda insanlığa zararı dokunuyor. Fakat kağıdı geri dönüşüm olarak biriktirdiğimiz de çöpe atmayıp sanata dönüştürdüğümüzde hem yeni bir ürün elde etmiş oluyoruz hem de ağaçların kesilmesini önlüyoruz. Mesela plastik şişeler. Plastik şişeleri çöpe attığımızda bu şişeler binlerce yıl yok olmayacak.
Doğayı kirletecek. Unutmamak gerekir ki plastiğin ham maddesi petroldür. Kullanılan plastik şişelere geri dönüşüm ve sanat gözüyle bakarsak onlardan tekrar yeni ürünler elde etmiş ve kazanç sağlamış oluruz. Biblo, obje, vazo, sepet istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Ben bu bahsettiğim ürünleri yapıyor ve satıyorum. Geri dönüşüme destek veriyor ve yaratıcılığı seviyorum. Diyen Tezcan ‘Küçük Hediye Büyük Mutluluk’ sloganı ile herkesi bu sanata davet ediyor.