KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-02-2021 15:59   Güncelleme : 20-02-2021 16:05

Pandemi döneminde ekmek parası için sokaklarda çalıyorlar

ANKA-İşsizlik nedeniyle bunalıma giren iki genç müzisyenin intihar ettiği İzmir'de eve ekmek götürme kavgası notalar eşliğinde sokaklara taşındı. Pandemi koşullarında iş yapamaz hale gelen Roman yurttaşlar, ekmek parası için çareyi sokakta müzik yapmakta buldu.

Pandemi döneminde ekmek parası için sokaklarda çalıyorlar

ANKA-İşsizlik nedeniyle bunalıma giren iki genç müzisyenin intihar ettiği İzmir'de eve ekmek götürme kavgası notalar eşliğinde sokaklara taşındı. Pandemi koşullarında iş yapamaz hale gelen Roman yurttaşlar, ekmek parası için çareyi sokakta müzik yapmakta buldu. Sokak sokak gezerek mesleklerini icra ettiklerini ve bazı yurttaşların gönüllerinden kopan paralarla geçimlerini sağladıklarını belirten üç müzisyen, hükümete seslendi. Müzisyen Ersen Akyol, "8 kişilik aileyiz, açlık sefalet çekiyoruz. Artık sesimizi duysunlar" dedi. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu hükümeti müzisyenlerin sorunlarına duyarsız kalmakla suçladı

ABDULLAH ÇELEBİ
İşsizlik nedeniyle bunalıma giren iki genç müzisyenin intihar ettiği İzmir'de eve ekmek götürme kavgası notalar eşliğinde sokaklara taşındı. Pandemi koşullarında iş yapamaz hale gelen Roman yurttaşlar, ekmek parası için çareyi sokakta müzik yapmakta buldu. Sokak sokak gezerek mesleklerini icra ettiklerini ve bazı yurttaşların gönüllerinden kopan paralarla geçimlerini sağladıklarını belirten üç müzisyen, hükümete seslendi. Müzisyen Ersen Akyol, "8 kişilik aileyiz, açlık sefalet çekiyoruz. Artık sesimizi duysunlar" dedi. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu hükümeti müzisyenlerin sorunlarına duyarsız kalmakla suçladı
Pandeminin olumsuz etkilediği eğlence sektöründe iş yapamaz duruma gelen müzisyenler geçimlerini sağlamak için farklı yollara başvuruyor. İzmir'in Konak ilçesine bağlı Yenişehir semtinde oturan üç Roman yurttaş Ersen Akyol, Remzi Kırkçılar ve Faik Tozan, kapalı olan mekanlarda müzik yapamadıkları için sokağa indi. Sokak sokak gezerek çalıp söyleyen 3 müzisyen kendilerini dinleyen yurttaşların gönlünden kopan paralarla geçimlerini sağlıyor.

"FATURALARI ÖDEYEMİYORUZ"
Pandemi öncesi İzmir'in çeşitli yerlerinde restoran ve meyhanelerde çalıştıklarını söyleyen Ersen Akyol, "Geçim derdindeyiz. Elektrik, su, kira var. Faturalarımızı ödeyemez durumdayız. Açlık sefalet çekiyoruz. İŞKUR'a gidiyoruz, sonuç yok. Nereye başvursak ‘bunu doldur, geri dönüş yapacağız’ diyorlar. Sonra geri dönen yok. Bizim başka bir işimiz yok. Çok zor durumdayız. Müzisyenler olarak mağduruz" dedi.
"EKMEĞİN DERDİNE DÜŞTÜK"
Pandemi öncesi kimseye muhtaç olmadıklarını ifade eden Akyol, "Çalışıp ekmeğimizi çıkarıyorduk. Şimdi salgından dolayı çalışamıyoruz. 5 çocuğum var. Bir de annem var. Aile olarak 8 kişiyiz. Bunların yemesi içmesi, çocukların bezi var. Sadece kendi açımdan değil, tüm müzisyenler adına söylüyorum. Sesimizi duysunlar, yardımcı olsunlar. Sokaklarda çalmaya başladık. Bir topan ekmeğin derdine düştük. Halkımız duyarlı davranıyor, balkonlara çıkıp 5-10 lira atıyorlar. Allah razı olsun" diye konuştu.
İKİ GENÇ CANINA KIYMIŞTI
İzmir'in Buca İlçesi'nde oturan, 11 aydır işsiz olan 30 yaşındaki, evli ve 2 çocuk babası müzisyen Erdem Topuz 31 Ocak'ta evinde intihar etmişti. Henüz bağlama sanatçısı Topuz'un acısı tazeyken bu kez kahreden haber önceki gün perküsyoncu Mehmet Mert El'den geldi. İzmir Müzisyenler Derneği, yaklaşık 1 yıldır işsiz olan ve bunalıma giren 29 yaşındaki müzisyen Mehmet Mert El'in de intihar ettiğini duyurdu.
"DEFALARCA SORU ÖNERGESİ VERDİK, SESİMİZİ DUYMADILAR"
İntihar eden Mehmet Mert El'in ailesiyle görüştüğünü ve çok üzgün olduklarını aktaran CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, hükümete tepkisini dile getirdi. CHP'nin Roman kökenli milletvekili Purçu, "Bir müzisyenimiz daha intihar etti. Bunun tek sebebi hükümetin ilgisizliği ve alakasızlığı. Aç mısın, işsiz misin, yoksul musun, elektriğin mi kesik, suyun mu kesik... Devlet bunlara kulağını tıkamış durumda. Her gün onlarca insanımız, müzisyenimiz intihar ediyor. Ama devlet bir tane plan, program, iyileştirme yapmıyor. Defalarca TBMM'de soru önergesi verdik, 'gerekli çalışmayı yapın' dedik. 'Bu insanlar sokaktan besleniyor, günlük kazançla ayakta duruyor' dedik. 'Aç susuz' dedik. Ama maalesef sesimizi duymadılar. Bu intiharların baş sorumlusu AKP hükümetidir" diye konuştu.