SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-05-2021 19:10   Güncelleme : 30-05-2021 19:27

ÖZTÜRK: “EVDE YALNIZ KALMAK, EPİLEPSİ NÖBETLERİNİ ARTIRIYOR”

Epilepsi Hastaları ve Yakınları Derneği Başkanı Ebru Öztürk, epilepsi hastalarının pandemi sürecinden nasıl etkilendiklerini ANKA Haber Ajansına anlattı. Öztürk, “İnsanların yalnız kalmaları ve bir şey yapamamalarının onda bıraktığı psikolojik etki sonucunda kişilerde daha fazla nöbet gelebiliyor. Çünkü, üzüntü, sevinç, heyecan, korku gibi nedenler nöbeti tetikleyen olaylar” dedi..

ÖZTÜRK: “EVDE YALNIZ KALMAK, EPİLEPSİ NÖBETLERİNİ ARTIRIYOR”

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Epilepsi Hastaları ve Yakınları Derneği Başkanı Ebru Öztürk, epilepsi hastalarının pandemi sürecinden nasıl etkilendiklerini ANKA Haber Ajansına anlattı. Öztürk, “İnsanların yalnız kalmaları ve bir şey yapamamalarının onda bıraktığı psikolojik etki sonucunda kişilerde daha fazla nöbet gelebiliyor. Çünkü, üzüntü, sevinç, heyecan, korku gibi nedenler nöbeti tetikleyen olaylar” dedi.

Epilepsi Hastaları ve Yakınları Derneği Başkanı Ebru Öztürk, epilepsi hastalarının pandemi sürecinde karşılaştıkları sorunları ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Kapanma sürecinde yalnız yaşayan epilepsi hastaları için tavsiye edilen önlemlere de değinen Öztürk, şunları söyledi:

EPİLEPSİ HASTALARINA GÜVENLİK ÖNERİLERİ

“Epilepsililer de tek başına yaşayabilirler. Tabi bazı şeylere dikkat etmeleri gerekiyor. Mesela, evin masa gibi sivri olan yerlerin kenarlarına yumuşatılmış cisimler koyarak böyle bir şeye dikkat edebilirler. Ocakları, elektrik ocağı olarak kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Banyoyu fazla sıcak suyla yapmamaları yine tavsiye edilenler arasında. Kesinlikle banyo kapılarını kilitli tutmayalım. Bıcak, makas gibi şeylerle uğraşıyorsak özellikle mutfakta bunlarla uğraştığımız zaman, elimizde bıçakla gezmek yerine tezgahın yanında bıçakla işlemimizi yapalım çünkü genellikle nöbet gelmeden evvel bunu hissederiz ve üzerimize düşmez bıçak, makas. O şekilde, fenalaşmalarımız tehlikeli olmamış olur. Bu konulara dikkat etmemiz gerekiyor.”

“KORONA DÖNEMİNDEN ÖNCE DE İŞSİZLİK ÇOK FAZLAYDI, ŞU ANDA PİK YAPMIŞ DURUMDA”

Bu korona döneminde evlere kapalıydık. Zaten en fazla işsizliği yaşayanlar, epilepsililer olduğu için bu sorunu sürekli olarak yaşıyoruz. İnsanların yalnız kalmaları ve bir şey yapamamalarının onda bıraktığı psikolojik etki sonucunda kişilerde daha fazla nöbet gelebiliyor. Çünkü bizim, üzüntü, sevinç, heyecan, korku gibi nedenler nöbeti tetikleyen olaylar. Bu korona döneminden önce işsizlikte çok fazlaydı. Şu anda pik yapmış durumdayız. Onun için umarım en kısa zamanda bunu da çözeriz.

“AŞILAMADA, ‘MENTAL EPİLEPSİLİLERE’ ÖNCELİK VERİLMESİNİ İSTEDİK”

Aşılamayla ilgili, epilepsililer için herhangi bir öncelik verilmesine gerek yoktu ama bir gurup hariç. Bunlar ‘mental epilepsililer’ grubuydu. Mental epilepsililer için özellikle Bakan’a bir yazı gönderdik. Çünkü nöbet gelen bir kişi, korona olduysa ve o kişiye nöbet geldiyse sedyeden düşme şansı çok fazla. Bunun olmaması için kendini kontrol edemeyen çocuklarda özellikle bu sorunu yaşamamak için mental epilepsililere öncelik verilmesini istedik. Arkadaşlardan bir tanesinin çocuğuna öncelik verildiğini öğrendiğim için, demek ki bu işlemiş. Bununla ilgili de teşekkür ederiz. Diğer epilepsililer için zaten bir öncelik istememiştik. Ama kapanma durumundan dolayı nöbetlerinin çok fazla artış yaptığını da söyleyebiliriz.  

Ebru Öztürk, başkanı olduğu Epilepsi ve Yaşam Platformu'nun da 5 Haziran tarihinden itibaren Epilepsi ve Yaşam Derneği olarak yollarına devam edeceklerini duyurdu.