EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-09-2020 18:42   Güncelleme : 11-09-2020 18:48

Öztürk: 'Covit-19'a Rağmen Taşınmaz Satışlarında Rekor Artış Var'

Bayındır Memur Sen Anamur İlçe Başkanı Ibrahim Öztürk 2020 yılının ilk yarısında Covid-19 salgınına rağmen taşınmaz satışları sadece geçtiğimiz yılın aynı döneme göre yüzde 32, bir önceki yılın yaz ayına oranla kredili konut satışı yüzde bin artarak rekor kırdığını belirterek noterler birliğince özverili çalışan tapu çalışanlarının itibarsızlaştırilmaya çalışıldığını söyledi.

 Öztürk: 'Covit-19'a Rağmen Taşınmaz Satışlarında Rekor Artış Var'

Bayındır Memur Sen Anamur İlçe Başkanı Ibrahim Öztürk 2020 yılının ilk yarısında Covid-19 salgınına rağmen taşınmaz satışları sadece geçtiğimiz yılın aynı döneme göre yüzde 32, bir önceki yılın yaz ayına oranla kredili konut satışı yüzde bin artarak rekor kırdığını belirterek noterler birliğince özverili çalışan tapu çalışanlarının itibarsızlaştırilmaya çalışıldığını söyledi. Sendika başkanı İbrahim ÖZTÜRK yaptığı açıklamada vatandaşlarımızın en şeffaf ve en hızlı kamu hizmetini aldığı, yapılan anketlerle vatandaş memnuniyetinin %97 olduğu Tapu Müdürlüklerimiz, Noterler Birliği tarafından alacakları işlem ücreti uğruna yapılan asılsız ithamlarla yıpratılmak ve itibarsızlaştırılmak istenildiğini belirterek şunları söyledi: "Tapu Müdürlükleri ve işlemleriyle ilgili Noterler birliği tarafından yapılan mesnetsiz ve taraflı açıklamalar Bayındır Memur-Sen olarak kınıyoruz.
Ayrıca salgının kontrol altına alınamadığı bu dönemde maalesef her gün başka bir Tapu Müdürlüğümüzden hastalık haberleri almaktayız. Buna rağmen özveriyle görevini yerine getiren tapu çalışanlarımız işlerin daha hızlı ve sağlıklı yürüyebilmesi için ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün de almış olduğu kararlar doğrultusunda vatandaşımızı bizzat aramaktadır.
Vatandaşın ve bankaların saat mefhumu olmaksızın başvuru yapabildiği web tapu uygulaması bu haliyle iş yoğunluğunu azaltmak yerine iş yükünü arttırmaktadır. Web tapu uygulaması revize edilmeli ve uygulamaya ilişkin sahada yaşanan sorunların çözülmesi gerekmektedir.
Tapu çalışanlarının sağlığının her şeyden önemli olduğu bu ortamda;
İşlemlere müdürlük kapasitesi göz önünde bulundurularak kısıtlama getirilmeli, gerekli güvenlik önlemleri alınarak işi olmayan vatandaşın tapu müdürlüklerine girişi engellenmeli, akit masaları camlı bölme ile kapatılmalı, yeni personel istihdamı yapılmalı, personel üzerindeki baskı ve mobbing kaldırılmalı ve en önemlisi sağlıklarını hiçe sayarak özveriyle görev yapan tapu çalışanlarının özlük haklarının acilen iyileştirilmesi gerekmektedir."