GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-03-2021 09:31   Güncelleme : 01-03-2021 09:31

Organik Söylem Gezen Tavuk İle Damak Tadını Çıkartın

Haber Merkezi-Japon gıda devi Ajinomoto'nun güçlü Ar-Ge desteğiyle yenilikçi ürünler geliştirmeye devam eden Bizim Mutfak, yine bir ilke imza atarak yemeklerinizi benzersiz et ve tavuk lezzetleriyle zenginleştirmek için Serbest Gezen Tavuk Bulyon ve yüzdeyüz Yerli Besi Et Bulyonu tüketicileriyle buluşturdu.

Organik Söylem Gezen Tavuk İle Damak Tadını Çıkartın

Haber Merkezi-Japon gıda devi Ajinomoto'nun güçlü Ar-Ge desteğiyle yenilikçi ürünler geliştirmeye devam eden Bizim Mutfak, yine bir ilke imza atarak yemeklerinizi benzersiz et ve tavuk lezzetleriyle zenginleştirmek için Serbest Gezen Tavuk Bulyon ve 100% Yerli Besi Et Bulyonu tüketicileriyle buluşturdu. Bizim Mutfak’ın yeni bulyon ürünleri, sevilen et ve tavuk bulyon tadını korurken tüketicilere bu yeni lezzetler ile her yemekte zahmetsizce aynı tadı yakalama garantisi veriyor.
2017 yılından itibaren gerçekleştirilen bir çok tüketici araştırması sonucunda “Besleyici, pratik mutfak” vizyonuyla yeniden şekillenen Bizim Mutfak markası, Türk mutfağında yeniliklere imzasını atmaya devam ediyor. İlk olarak Türkiye’de ilk kez Kemik Suyu lezzetini bulyon formatında tüketicilerin beğenisine sunan marka, bu yenilikçi adımıyla daha önce hiç bulyon kullanmayan tüketicileri de kategoriye çekerek büyük bir başarıya imza atmış, lansman döneminde Bulyon pazarında indirim marketleri hariç son 6 senenin en yüksek ciro pazar payı olan %24,8’e ulaşmıştı.
Bizim Mutfak’ın bulyon ve marka kullanımı alışkanlıkları araştırmasına göre tüketiciler; mutfakta en çok “doğallık, besleyicilik ve pratiklik” arıyor. Bizim Mutfak markasının bünyesinde bulunduğu Ajinomoto’nun dünya çapında 1700 kişilik güçlü AR-GE ekibi, yapılan bu araştırmadan yola çıkarak, mevcut et ve tavuk bulyonlarını geliştirerek, Serbest Gezen Tavuk Bulyon ve 100% Yerli Besi Et Bulyon ürünlerini piyasaya sundu.

Artık kümeslerinde dolaşma özgürlüğüne ve açık alanlara erişime sahip tavuk ve yüzdeyüz yerli besi etin doğal lezzeti, bulyon pratikliğinde, tüm yemeklerde yerini alıyor. Serbest Gezen Tavuk Bulyon ve yüzdeyüz Yerli Besi Et Bulyon ile çorba, pilav ve tüm yemeklerde tuz, baharat, et ya da tavuk suyu konulmasına gerek kalmadan her seferinde aynı lezzeti garanti ediyor. Yemeklerin suyuna atılarak karıştırılan, sadece 30 saniyede kolayca çözdürülerek tüm yemeklere lezzet katan ve evleri mis gibi kokusuyla dolduran Bizim Mutfak Serbest Gezen Tavuk Bulyon ile 100% Yerli Besi Et Bulyon mutfakların en yeni yardımcıları. Geleneksel et/tavuk suyunu aratmayan Bizim Mutfak’ın yeni bulyonları lezzetiyle beğeni toplarken yeni ambalajıyla da her 10 tüketiciden 9’u tarafından tam puan aldı.
Gezen Tavuk:
Ajinomoto, ‘Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa’ (Eat Well, Live Well) felsefesiyle yüksek kaliteli çeşniler, soslar, çorbalar, dondurulmuş gıdalar, unlu mamuller, kahve gibi ürünlerin global üreticisidir. Uzun yıllar gıda kültürü ve insan sağlığına ileri düzeyde amino asit teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla katkıda bulunan Ajinomoto, faaliyetleri aracılığı ile insanlığın yüz yüze geldiği ‘Küresel Sürdürebilirlik’, ‘Gıda Kaynakları’ ve ‘Sağlıklı Yaşam’ sorunlarının çözülmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 1909'da Japonya’da kurulan ve şu anda 35 ülkede 121 fabrika ve 32,509 çalışanıyla faaliyet gösteren Japonya’nın lider gıda firması Ajinomoto, 2020 yılında yaklaşık 13 milyar ABD doları net satış gerçekleştirmiştir. Türkiye’de 2013 yılında Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50 oranındaki hisselerini satın almış, Nisan 2017’de Örgen Gıda’nın hisselerini, Ağustos 2017’de de Kükre Gıda A.Ş’nin tamamını devralmıştır. Bu satınalmalar sonucunda Bizim Mutfak ve Kemal Kükrer markaları altında çorbadan bulyona, harçlardan soslara ve sirkeye kadar 8 farklı kategoride ürünü tüketiciyle buluşturan Ajinomoto Türkiye, 23 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. 34 bin m2’lik üretim alanında İzmir ve Eskişehir’de olmak üzere 3 fabrikada toplam 26 üretim hattıyla faaliyet gösteren Ajinomoto Türkiye, 433 farklı ürün üretiyor.