EĞİTİM
Giriş Tarihi : 12-10-2020 17:33

Online Eğitim Gören Çocuklar İçin “Egzersiz Şart”

Haber Merkezi-salgından dolayı zorunlu hale gelen uzaktan eğitim nedeniyle öğrenciler ekran başına kitlendi. uzun süre hareketsiz kalmak duruş bozukluğu, kas ağrıları, bel ve boyun ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Online Eğitim Gören Çocuklar İçin “Egzersiz Şart”

Haber Merkezi-salgından dolayı zorunlu hale gelen uzaktan eğitim nedeniyle öğrenciler ekran başına kitlendi. uzun süre hareketsiz kalmak duruş bozukluğu, kas ağrıları, bel ve boyun ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Spor Yönetimi Danışmanı Hakan Demiray, düzenli yapılan egzersizlerin öğrencilerin derslerdeki verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Sporun stratejik düşünmeye ve odaklanmaya da son derece faydalı olduğunu belirten demiray, öğrenciler için oyunlaştırılmış, eğlenceli ve basit egzersiz önerilerinde bulundu. üstelik bu egzersizler, pandemi sebebiyle evden çalışan anne babaların da katılabileceği türden.
Pandemiyle bir zorunluluk haline gelen online eğitim, uzun süre sabit şekilde ekran başında vakit geçirmeye ve masa başında hareketsizliğe sebep oluyor. bu da inaktiviteyi artırarakobezite, kas, bel ve boyun ağrıları ile duruş bozukluğu gibi rahatsızlıklara yol açıyor.olumsuz etkileri azaltmanınya da ortadan kaldırmanın yolu ise düzenli egzersizden geçiyor. hangi yaştan olursa olsun spor, motive eder, enerji kazandırır ve beynin daha aktif çalışmasına yardımcı olur diyen milli sporcu hakan demiray, çocuklar için günlük yapılması gereken basit ve eğlenceli 10 egzersiz öneriyor. bu egzersizler, aynı sebeple evden çalışmak zorunda kalan ve gün boyu ekran başında olan anne babalarla birlikte yapılarak eğlenceli bir aile aktivitesine dönüşebiliyor.
Spora Zorlamayın, Oyunlaştırın
Spor yapması için çocukları zorlamanın doğru olmadığını belirten Demiray, ancak oyunlaştırarak sevdirmek gerektiğinin altını çiziyor. “çocuklar güne mutlaka hareketle başlamalı. basit ve vücudu zorlamayan esneme hareketleri yapılabilir. sabah yapılan en küçük egzersiz bile insanı gün boyu zinde tutmaya yetecektir. ayrıca ders aralarında mutlaka ekran başından kalkmak ve esneme hareketleri yapmak önemli. ağaçtan elma toplama hareketi, bisiklet tekerlekleri gibi kolları çevirmek, kelebekler gibi uçmak için kelebek taklidi yapmak çocukların en sevdiği hareketler. bol zıplamalı ısınma hareketleri de çocukların akciğerlerini açarken uyanmalarına ve enerjilerini toplamalarına yardımcı olacaktır.”

İşte Ekran Başındaki Çocuklarınız İçin 10 Basit Egzersiz;

1.            Dersten Önce Güne Isınma Hareketleri İle Başlayıp Enerjinizi Toplayın.

2.            Dersten Sonra Çocuğunuz İle Müzik Eşliğinde Dans Ederek Derste Tükettiği Enerjiyi Toplamasına Yardımcı Olun.

3.            Sağa Ve Sola Yay Gibi Esneme Hareketi, Uzun Süreli Hareketsizlikten Kaynaklı Duruş Bozukluğu Ve Bel Ağrısına İyi Gelecektir. Çocuğunuzu Esnemeye Zorlamayın, Zamanla Daha İyi Esnemesi İçin Yarış Yapın.

4.            Ellerini Bel Hizasında Tutmasını, Bacaklarını Karnına Çekerek Dizlerini Ellerine Değdirmesini Sağlayın. Bu Hareketi Hızlı Yapması Bacak Ve Karın Kaslarını Çalıştıracaktır.

5.            30 Saniyelik Sırt Üstü Havada Bisiklet Hareketi İle Spor Aktivitenize Eğlence Katabilirsiniz.

6.            10 Defa Sırt Üstü Köprü Hareketi Yapmasını Sağlayın.

7.            Biraz Yorgunluk Hissettiyse Çocuğunuz İle Karşılıklı Hızlı Tempoda El Çırpma Oyunu Oynayabilirsiniz. Hem Kollarınızı Çalıştırır Hem De Sporunuza Eğlence Katarsınız.