GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2022 17:17

Öne çıkan şirket haberleri

ABD'li antitröst düzenleyicileri, UnitedHealth'in Change Healthcare'i 8 milyar $'lık devralmasını engelleme girişiminin zararına itiraz etti.

Öne çıkan şirket haberleri

-Tesla, potansiyel arka ışık arızası nedeniyle ABD'deki yaklaşık 321.000 arabayı geri çağırıyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin (NHTSA) açıklamasına göre, şu ana kadar sorun nedeniyle herhangi bir kaza veya yaralanma bildirilmedi, ancak Tesla, aracın arka lambalarının çalışmadığını iddia eden birkaç müşteri şikayeti aldı. Şirketin sorunu düzeltmek için kablosuz bir güncelleme sağlamaya karar verdiği bildirildi. Geri çağırma, 2023 Tesla Model 3 ve 2020-2023 Model Y otomobillerini etkileyecek. Bu haftanın başlarında Tesla, ön yolcu yan hava yastığında yanlış şekilde şişebilen potansiyel bir sorun nedeniyle yaklaşık 30.000 Model X aracı geri çağırdı. Bu, Tesla hisselerini Cuma günü yaklaşık %3 düşerek yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine indirdi. Bundan önce, hidrolik direksiyon desteğinin kaybı nedeniyle yaklaşık 40.000 Model S ve Model X otomobili de geri çağırmıştı.

-ABD'li antitröst düzenleyicileri, UnitedHealth'in Change Healthcare'i 8 milyar $'lık devralmasını engelleme girişiminin zararına itiraz etti. Bir mahkeme dosyasına göre ABD, New York ve Minnesota eyaletleriyle birlikte ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesine başvurdu. Eylül ayında bir yargıç, ABD Adalet Bakanlığı'nın Change Healthcare'in UnitedHealth'e satışını engelleme talebini reddetti. DOJ, antitröst gerekçesiyle Şubat ayı sonlarında işlemi bloke etmek için dava açtı. Ekim ayı başlarında UnitedHealth, Change Healthcare'i satın alma işlemini tamamladı.

-Merck, kemik iliği bozukluklarına odaklanan klinik aşamalı bir biyoteknoloji olan Imago BioSciences'ı nakit hisse başına 36,00 ABD doları karşılığında satın almayı kabul etti, bu da şirketlerin bugün yaptığı duyuruya göre toplam öz sermaye değeri 1,35 milyar ABD doları anlamına geliyor.

-Almanya'nın Merck KGaA şirketi bugün onkoloji, nöroloji ve immünoloji tedavilerindeki araştırma ve geliştirme verimliliğini ikiye katlamayı hedeflediğini söyledi. Verimlilik hamlesinin bir parçası olarak, ilaç üreticisi ortalama olarak her 1,5 yılda bir yeni bir ürün veya mevcut bir ürün için büyük bir yeni kullanım sunmayı hedefliyor. Şirket, bugün sağlık araştırma ve geliştirme stratejisi hakkında bir yatırımcı günü düzenliyor.

-Walt Disney, sürpriz bir duyuru ile, Bob Iger'i CEO olarak atadığını açıkladı. Iger, e-postayla, "İnanılmaz bir minnettarlık ve alçakgönüllülük duygusuyla - ve itiraf etmeliyim ki, biraz şaşkınlıkla - bu akşam size The Walt Disney Company'ye İcra Kurulu Başkanı olarak döndüğüm haberini yazıyorum." açıklamasını yaptı.

-İngiltere'nin rekabet düzenleyicisi bugün yaptığı açıklamada, ABD'li yonga üreticisi Broadcom Inc'in bulut bilişim şirketi VMware Inc'i 61 milyar dolara satın almasının rekabeti önemli ölçüde azaltıp azaltamayacağını araştırdığını söyledi. Mayıs ayında duyurulan Broadcom-VMware anlaşması, bu yıl dünya çapında şimdiye kadarki en büyük ikinci anlaşma ve Broadcom'un işini kurumsal yazılıma doğru çeşitlendirme girişimini işaret ediyor. Şirketler ayrıca Avrupa Birliği antitröst onayı istiyor. Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), Broadcom-VMware anlaşmasına ilişkin resmi olarak bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin bir değerlendirmede kendisine yardımcı olması için 6 Aralık'a kadar ilgili taraflardan yorum talep etti.

Tesla  (TSLA)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 185.22 seviyesinin kırılması halinde önce 192.72 ve arkasından 199.61 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 175.86 desteğinin altında önce 171.70 ve arkasından 167.46 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hissede satış baskısı devam ediyor. Hisse 199.61 direncinin altında kaldığı sürece satış baskısını sürdürebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

Broadcom (AVGO)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 517.30 seviyesinin kırılması halinde önce 524.94 ve arkasından 531.20 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 511.94 desteğinin altında önce 507.96 ve arkasından 503.71 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse ana kanalın içinde aşağı yönlü eğilimini sürdürürken kısa vadede de kanal tepesine yolculuğuna da devam ediyor. Hisse 503.71 desteğinin üzerinde kaldığı sürece alış baskısını sürdürebilir. Bu seviyenin altında satışlar ön plana çıkabilir.

United Health (UNH)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 533.00 seviyesinin kırılması halinde önce 543.12 ve arkasından 553.00 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 520.23 desteğinin altında önce 510.32 ve arkasından 500.78 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not:  Hisse kanal içerisinde yükseliş eğilimine devam ederken kanalın üst bandında doğru hareket ediyor. 500.78 desteğinin üzerinde kaldığımız sürece hissede yükseliş eğiliminin devamını bekleyebilir. Bu desteğin kırılması halinde satışlar ön plana çıkabilir.  

Merck (MRK)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 105.70 seviyesinin kırılması halinde önce 106.83 ve arkasından 109.25 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 102.31 desteğinin altında önce 99.53 ve arkasından 97.53 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse oluşturduğu sarı kanalın üstüne çıkarak yükseliş eğilimine devam ediyor. Hisse 97.53 desteğinin üzerinde kaldığı sürece bu yükseliş eğilimini sürdürebilir. Bu seviyenin altında satış baskısı artabilir.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi